Uljaan mölkkykauden 2016-2017 aikana olemme pelanneet värikkääseen lajihistoriaan mm. seuraavat tapahtumat...
Uuden käytännön mukaan tuloksiin kirjataan vain joukkueen kotipaikka, ei välttämättä kaikkien pelaajien kotipaikkaa.

SM-NELURI 12.8.
Lahen Kisapuistossa.
1) JANETZK1 TPHJ
Hannu Laaksonen/Pauli Kirves/Joonas Soini/Toivo Vihervaara
2) CHICAGO CLUB, Lahti
Jaakko Räsänen/Sinikka Irri/Mika Kyyhkynen/Markku Vinni
3) WOODI, Lahti
Pasi Tervala/Harry Asp/Timo Kemppi/Jake Ropponen
4) KAAMEET APINAT LAHTI
Ato Niemi/Ville Tähkänen/Ilkka Korpela/Joonas Hakala
B-FINAALI:
33) SANDELS, Nastola
Jake Oksajoki/Late Nirkko/Kimmo Nirkko/Jaska Nirkko
34) KIPEET, Lahti
Sari Kivimäki/JJ Lehto/Markku Mäntysalo/Timo Mäkijärvi
Kisaan osallistui 64 joukkuetta ja se organisoi Lahden Tanhuujat ry.

SEURAOTTELU 2.8.
Iitin Saharassa trippelit, duppelit ja singelit sekä superpelin heittäen.
1) Kymiläiset
2) MK Lahti
3) Ns. Liekki
4) Iitti

VERTIKAALIDUPPELI 30.7.
Lahen Kisapuistossa.
1) CLUB CHICAGO, Lahti
Jaakko Räsänen/Mika Kyyhkynen
2) MP, Lahti
Pekka Lintunen/Keijo Anttila
3) KUTAJÄRVI GO GO, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
4) TIRWIN, Lahti
Timo Kemppi/Irwin Salmensuo
5) JUPPO, Lahti
Juha-Pekka Mälkönen/Teppo Muhonen
6) LAHDEN PAIKKA
Esa Koponen/Petri Kollin
7) LIEKKISONNIT, Iitti
Hannu Laaksonen/Jorma Lintukangas
8) PILU, Lahti/Hollola
Pauli Kirves/Marko Lusi
B-FINAALI: 
13) RENNES, Helsinki/Lahti 
Olivier Allain/Jake Ropponen
14) MATO, Lahti
Markku Mäntysalo/Toivo Vihervaara/Seppo Halmi
Mukana oli 21 joukkuetta.
Kisailun järjestivät Kipeet Ukkelit ja M-tiimi.

HOLLOLA DUPPELI 29.7.
Hollolan Heinsuolla heitettiin.
1) LIEKIN KETUT, Iitti
Taisto Pellikka/Veikko Itkonen, Iitti
2) FIPA-COBRA, Hyvinkää
Mika Packalen/Jani Klemetti, Hyvinkää
3) AURE, Lahti
Auvo Rahkola/Reijo Linna, Lahti
4) JULIVER, Helsinki/Lahti
Olivier Allain/Juhis Mälkönen, Helsinki/Lahti
B-FINAALI:
9) CLUB CHICAGO, Lahti
Jaakko Räsänen/Mika Kyyhkynen
10) MC HILJANEN,
Jonna Hiljanen/Jouni Hiljanen
11) TEWA, Lahti
Juha Teivainen/Ari Walden
12) J&K, Lahti
Jarko Ahokas/Karoliina Kinnunen
Kisailun järjesti Billy Boys.


MUSA 2017
Turnausmuotoinen sarja pelattiin loppuun Köyliö osaturnauksessa 29.7.
1) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski/Japi Eväkoski
2) KÖYLIIM MÖLKKY -03, Köyliö
Matti Kivimäki/Juho Kivimäki/Kari Kauramaa
3) MK LAHTI
Timo Kemppi/Harry Asp/Pasi Tervala/Jake Ropponen
4) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT
Veli-Matti Haimila/Jyrki Harju/Atte Veijalainen
5) KA LAHTI
Atte Niemi/Ile Korpela/Teemu Tiainen/Ville Tähkänen
Järjestelyistä vastasi MK Lahti ry.

LASVEL SINGELI 26.7.
Lasvel -väki veti pienet päiväsingelit pahimpaa pelinälkään, kaikki pelasivat kaikkia vastaan, voitosta 2 pistettä, tasapelistä 1 piste.
1) Vote Törnvall 11 pistettä
2) Risto Niemi 10
3) Auvo Rahkola 8
4) Aija Hyttinen 7
4) Bonanza Lallukka 7
6) Hannu Penkari 5
6) Timo Mäkijärvi 5
8) Lissu Kylliö 3

MESSILÄ SINGELI 23.7.
Hollolan Messilässä helteinen singeli.
1) Jari Haasiatarha, Hollola
2) Aarre "Irwin" Salmensuo, Lahti
3) Aivar Vettik, Tallinna
4) Teppo Muhonen, Lahti
5) Hannu Laaksonen, Iitti
6) Jake Ropponen, Lahti
7) Joosua Hiljanen, Hämeenkoski
8) Pauli Kirves, Lahti
Mukana oli 91 heittäjää.
Kisan järjesti Janetzk1 ry.

SM TRIPPELI 22.7.
Hollolan Messilässä.
1) JANETZK1N MAJAKKA, Hollola
Mari Haasiatarha/Kai Oksa/Jari Haasiatarha
2) HMS TRIPLE TROUBLE, Helsinki
Juha Hammaren/Toni Laakso/Jukka Mäntylä
3) KÖMÖ KS, Köyliö
Kari Kauramaa/Matti Kivimäki/Juho Kivimäki
4) EESTI VBS, Tallinna
Aivar Vettik/Beto Miljand/Sulev Veberson
5) HMS FUGE, Helsinki
Jukka Reinamo/Ville Reinamo/Esa Terävä
6) HIIHOO TEAM, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen
7) VETTYNYT JANETZK1, Hollola
Tuomo Jantunen/Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
8) SITI, Asikkala
Antti Haapanen/Sirkka Haapanen/Kari Mikkola
Mukana oli 57 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Janetzk1 ry.

KULTAMÖLKKY 
Tankavaaran kultakylässä.
1) Kai Oksa/Mika Packalen, Hollola/Hyvinkää
2) Antti Soini/Antton Soini, Lahti
3) Aija Hyttinen/Risto Niemi, Lahti
4) Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen, Hämeenkoski

PIENI KISA 15.7.
Kisapuistossa pahimpaan pelinälkään.
1) Pekka Lintunen 
2) Keijo Anttila 
3) Jarko Ahokas/Antti "Moukari" Aholainen
4) Ile Horttanainen/Antti Makkonen
Mukana oli 18 joukkuetta. Kunniakkaan 18. sijan saavutti parivaljakko Tero Nikki/Risto Tuiskula.
Kisaamisen organisoi Maski Lehtonen.

EM-KISA 15.7.
Theix-Noyalo Ranska.
1) Amicale Mölkky Club

WOOD PUB MÖLKKY 14.7.
Singeli Metsäpellontien kentällä.
1) Jäykkäkäsi-Jake Ropponen 
2) Juhis Mälkönen 
3) Tili Kemppi 
4) Irwin Salmensuo
5) Mika Köttö 
6) Seppo "St1" Halmi 
7) Topi Vihervaara
8) Jaana Mälkönen 
9) Löke Lönnqvist 
10) Esa "Aloittaja" Koponen 
11) Ale Andersson 
12) Tuomo Mäkiaho
Liitomölkkysuoritukset: St1 ja Juhis.
Kisailun järjesti Woodi.

RISTIINA MÖLKKY 8.7.
Uikkalan rantatorilla puuta puulle.
Yleinen sarja A-kaavio:
1) FIN5PORI 250 ÅR, Lahti
Juha Keinonen/Keijo Anttila
2) KUTAJÄRVI GO GO, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
3) WOODI, Lahti
Harry Asp/Timo Kemppi
4) COBRA, Iitti/Helsinki
Hannu Laaksonen/Damien Landais
B-kaavio:
1) MOOSEKSEN PAMAUS, Orimattila, Lahti
Mooses Myllylä/Irwin Salmensuo
2) OSTEOPOROOSI, Lahti
Jaska Räsänen/Topi Vihervaara
3) TUUPORIT, Lahti
Jarko Ahokas/Karoliina Kinnunen
4) PULMUSET, Lahti
Riitta Kuorikoski/Pekka Luostarinen
Liitomölkkypinssit: Harry Asp ja Mooses Myllylä.
Mukana oli 28 joukkuetta.
Mökkisarja:
1) NIPA, Ristiina
Pasi Puhakka/Niko Ripatti
2) OHIHEITTO, Ristiina
Panu Puhakka/Eetu Ripatti
3) PELLOKSEN PERVOT, Ristiina
Mia Koskimäki/Raimo Tiainen
Mukana oli 23 joukkuetta.
Kisailun järjesti Ristiinan Trampbikers ry.

BONANZAN SPELIT 3.7.
Hieman erilaiseen pakkaa (2-9-9-11-10-12-12) ja sataan pisteeseen heittäen.
1) LINKKARIT
Harry Asp/Timo Kemppi
2) VIVA ZAPATA
Maski Lehtonen/Ilkka Henrik Ykkönen
3) HII HOO TEAM
Rame Rantanen/Pauli Kirves
4) BONANZAN POJAT
Auvo Rahkola/Veikko Kinnunen
5) JANETZKIN KUKSA, Hollola
Jari Haasiatarha/Kai Oksa
6) OK
Markku Mäntysalo/Marko Lusi
7) RÄPELTÄJÄT
Mervi Leskinen/Ari Korhonen
8) SEPOT
Seppo Rissanen/Seppo "Tulkki" Paulus
9) BEN & LITTLE JOE
Eikka Laaksonen/Ville Petäjämäki
10) BONANZA
Bonanza Lallukka/Timo Mäkijärvi
11) VIPELTÄJÄT, Iitti
Hannu Laaksonen/Virpi Järvenpää
12) JUME
Juha Teivainen/Marvi Paajanen
Mukana keilojen kaatoleikissä oli 16 joukkuetta.
Kisailun järjesti MK Lahti ry.

HAASTEOTTELU 19.6.
Perinteinen Liitomölkkyklupi vs. Muu maailma kamppailu Kisapuistossa, superpelin, trippeleiden, nelureiden ja duppeleiden kera. Liitomölkkyklupi 16 sarjapistettä ja 1239 pikkupistettä, Muu maailma 12 sarjapistettä ja 1217 pikkupistettä.
Liitomölkkyklupi pelasi kokoonpanossa: Mika Köttö, Aija Hyttinen, Seppo Koivikko, Pekka Pietiläinen (Heinola), Amalia Koskinen, Jake Ropponen, Topi Vihervaara, Risto Niemi, Juhis Mälkönen, JJ Lehto, Pekka Lintunen ja kapteeni Irwin Salmensuo.
Muu maailma: Pasi Tervala (Heinola), Mika Packalen (Hyvinkää), Taisto Pellikka (Iitti), Keke Anttila, Tipi Tuomola, Esa Koponen, Jaana Mälkönen, Asko Lallukka, Jorma Lintukangas (Iitti), Japi Eväkoski (Hyvinkää), Harry Asp ja kapteeni Timo Kemppi.

HOLLOLA DUPPELI 18.6.
Hollolan Heinsuolla. 
1) KUTAJÄRVI GO GO, Hollola
Sanna Koskimaa/Ile Horttanainen 
2) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Harry Asp
3) LIEKIN KETUT, Iitti
Taisto Pellikka/Veikko Ikonen
4) VP, Lahti
Mooses Myllylä/Petteri Rajanummi
Mukana oli 24 joukkuetta.
Lisäpisteitä järjestäjille maittavasta porokeitosta.
Kisailun organisoi ensimmäisen turnauksensa järjestänyt Billy Boys.

SAKSAN MESTARUUSKISA 17.6.
1) TEAM TUPPI, Lahti
Antti "Tuppi" Soini/Pauli Kirves/Maxi Makkonen/Matti Lehtonen
2) HOLZ ANGELS, Ablar, Saksa
3) KONNA & KOUKKU, Lahti
Suvi Soini/Antton Soini/Timo Hiltunen/Kimmo Leppänen
4) MEN O´MÖLKK, Nurnberg, Saksa
5) HATES HOLZ, Ablar, Saksa
6) ALBI MÖLKKY TEAM, Praha, Tsekki
7) MÖLKKALICA BMC e.V., Bonn, Saksa
8) DRUNK & DISORDERLY, Munchen, Saksa 
Mukaan oli 64 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Nurbergin Mölkkyveikot.

NICE MÖLKKY 16.6.
1) POKKA PITÄÄ
Sanna Koskimaa/Aija Hyttinen 
2) BUFF GIRLS
Sari Teivainen/Elsa Myllylä
3) RAID
Raija Soini/Ida Sofia Kähkönen
4) TUPLAVAHINKO
Mervi Leskinen/Anja Koivikko
5) MISS´MÖLKYT
Jaana Mälkönen/Sari Kivimäki
6) RUUTIAKAT
Kaisa Blomberg/Pia Ahtola
7) ILON KAUTTA
Amalia Koskinen/Sirkku Lekkermäki 
8) AA-KERHO, Iitti
Anu Syrjänen/Anna Kalliola
Mukana kisassa oli 18 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Kortteliliigan mölkkyjaoston miespartio.

SYSMÄLÄINEN LAHESSA 12.6.

Erikoispakalla heitellen Kisapuistossa.

1) RUISLEIPÄ
Ile Horttanainen/Antton Soini
2) ISOANNOS
Hungry Asp/Roikko Honkasalo
3) MARIN MOPOILIJAT ILMAN LOHIVOILEIPIÄ
Timo Kemppi/Jäykkäkäsi-Jake Ropponen 
4) SYSMÄN SUSHI
Mika Köttö/Petri Kollin 
5) HIIHOO TEAM
Keke Anttila/Juhis Mälkönen
6) VAHVASAHTI 
Topi Vihervaara/Irwin Salmensuo
7) AIRISTO
Aija Hyttinen/Risto Niemi
8) RÄPELTÄJÄT
Mervi Leskinen/Leo Oinonen
9) HEINOLAN HEITTO
Pekka Pietiläinen/Pasi Tervala
10) DURA
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
11) HIIHOO TEAM II
Pekka Luostarinen/Rame Rantanen
12) TEAM ROMO
Liisa Kylliö/Hannu Penkari
Sysmäläisessä pakassa on kuusi saman väristä paria joiden summa on 13 (1 ja 12, 4 ja 9 jne), kaatamalla vain nämä kaksi saman väristä keilaa saa 13 pistettä, muuten normaalit säännöt. 
Kisassa nähtiin useita sysmäläisiä, joista kilpailupäällikkö Esa "Aloittaja" Koponen lahjoitti Sysmän Leipä Hapan Ruisleivän !
Seppo Koivikko kiskaisi jälleen liitomölkyn.

SENIORITURNAUS 11.6.
Lahen Radiomäellä yli 60-v.turnaus.
1) Keke Anttila, Lahti
2) Jorma Lintukangas, Iitti
3) Petri Ahtola, Lahti
B-finaali:
1) Antti Haapanen, Asikkala
2) Juha Leskinen
Paras naispelaaja Anja Koivikko, Lahti.
Mukana oli 37 pelaajaa.
Järjestelyistä vastasi Lahen Kortteliliigan mölkkyjaosto.

SM SINGELI 10.6.
Pukinmäen kenttä Helsinki.
1) Pauli Kirves, Lahti 
2) Jaakko Räsänen, Lahti 
3) Jukka Mäntylä, Helsinki 
4) Tuomas Harju, Helsinki
5) Jake Ropponen, Lahti 
6) Olivier Allain, Helsinki
7) Timo Hiltunen, Lahti 
8) Kai Oksa, Hollola
Mukana oli 112 heittäjää.
Kisat järjesti Helsingin Mölkkyseura ry.

JANETZK1 RY. MESTARUUSKISA 7.6.
Hollolan Heinsuolla.
1) Kai Oksa
2) Leena Jantunen
3) Pauli Kirves
4) Tommi Jantunen

JAMES MÖLKKY 7.6.
Heinolassa duppelisingeliä heitellen.
1) Irwin Salmensuo 11 pistettä
2) Pasi Tervala 9 pistettä
3) Kari Järvinen 8 pistettä
4) Timo Kemppi 6 pistettä (+10)
5) Pekka Pietiläinen 6 pistettä (-44)
6) Jake Ropponen 6 pistettä (-65)
7) Topi Vihervaara 5 pistettä (-49)
8) Harry Asp 5 pistettä (-52)
Pekka Pietiläinen heitti liitomölkkypinssin.
Ja Irwin sai vuodeksi käyttöönsä kiertopalkintojamekset.
Kutsukilpailun järjesti MK Lahti ry.

KATSOMOMÖLKKY 5.6.
Karirannan kesäteatterissa.
1) Teemu Tiainen 9
2) Ato Niemi 9
3) Jake Ropponen 9
4) Ville Tähkänen 8
5) Ile Korpela 8
6) Mika Köttö 7
B-finaali:
7) Topi Vihervaara 10
8) Irwin Salmensuo 9
9) Esa Koponen 7
10) Timo Kemppi 6

TALLINNA OPEN 27.5.
Katriorgin puistossa.
A-finaali:
1) MÖLKK YOUR WORLD, Helsinki
Damien Landais/Olivier Allain
2) OTSAKOOL, Tallinna
Rannus Mäsak/Aivar Vettik
3) VALLU, Kärdla
Urmas Mikk/Hanno Voole
4) KESU, Lahti 
Keijo Anttila/Suvi Soini
5) HMS STADI, Helsinki
Jukka Reinamo/Ville Reinamo
6) YKK TASE, Lahti 
Taikuri Salonen/Seppo "St1" Halmi
7) KYRÖLÄN PYLLISTYS, Lahti 
Janne Lehto/Tipi Tuomola
8) YKK SEPOT, Lahti 
Seppo Rissanen/Seppo Paulus
Kahdeksan kärki palkittiin upeilla pokaaleilla !
B-finaali:
1) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen 
2) ENEMAT, Tallinna 
Aarne Kauber/Heikki Reitalu
3) PAHIS, Lahti 
Juhis Mälkönen/Pauli Kirves
4) SALMARI, Lahti 
Mari Salo/Antti Lindeman
Kisaan osallistui 48 joukkuetta. 
Järjestelyistä vastasi Eestin Mölkkyliitto.

SM-DUPPELI 20.5.
Mahlun mainiolla mölkkyareenalla.
1) MK LAHTI, Lahti/Heinola
Harry Asp/Pasi Tervala
2) SENAATTORI JA POIKA, Mahlu
Veli-Pekka Halmila/Esa Oikari
3) CLUB CHICAGO, Lahti 
Make Vinni/Jaakko Räsänen
4) PÖRRÖINEN KUKSAUS, Lahti/Hollola
Antton Soini/Kai Oksa
5) JANETZK1 ROOKIET, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
6) HÄRVÄÄJÄT, Iitti
Merja Laitinen/Kari Laitinen
7) PUUKÄSI, Lahti
Tipi Tuomola/Jake Ropponen
8) COBRA CSKA, Hyvinkää
Kim Sundström/Mika Packalen
Mukana oli 52 joukkuetta.
Kisan järjesti Mahlun Mölkkääjät.

LISSU & HANNES 15.5.
Kisapuistossa singeliduppeli.
1) Risto Niemi 11 pistettä
2) Auvo Rahkola 8 pistettä
3) Bonanza Lallukka 7 pistettä (pikkupisteet +34)
4) Aija Hyttinen 7 pistettä (+23)
5) Hannes Penkari 7 pistettä (-31)
6) Lissu Kylliö 6 pistettä
7) Vote Törnvall 5 pistettä (-68)
8) Juhis Mälkönen 5 pistettä (-83)
Turnauksen toteutti häälahjana upealle parille MK Lahti ry.

HYVINKÄÄ OPEN 13.5.
Sveitsin kenttä.
1) HMS, Vantaa/Espoo
Toni Laakso/Jukka Mäntylä
2) KYMICOBRA. Kotka/Hyvinkää
Joni Eväkoski/Mika Packalen
3) MÖLK YOUR WORLD, Helsinki
Olivier Allain/Damien Landais
Kisan järjesti Fipa.

SM ROCK-MÖLKKY 13.5.
Apulandia, Hennala, Lahti
1) FC HERU, Heinola
2) TEAM 8-SALI, Lahti
3) TEAM SOPENKORPI SUCKS, Lahti
Rokkaavan kisan järjestivät yhteistyössä Lahen Elmu ja Suomen Mölkkyliitto.
Mukana oli 16 joukkuetta.

JÄÄTELÖTURNAUS 8.5.
1) PUIKOTTAJAT, Hyvinkää/Hollola
Japi Eväkoski/Kimmo Leppänen
2) HII HOO TEAM, Lahti
Rame Rantanen/Teppo Muhonen
3) SAMPOT, Lahti
Sampo Hägg/Hannu Lekkermäki
4) TUURIMÖLKYT, Lahti
Timo Kemppi/Harry Asp
Sijat 5-8:
Liekin Tiltut, Anu Syrjönen/Virpi Järvenpää
King&Queen, Antti Soini/Pauliina Kainulainen
Paikan Pojat, Esa Koponen/Petri Kollin
Vanhanajan vanilja, Irwin Salmensuo/Timo Mäkijärvi
Mukana raikkaassa kevät-illassa oli 24 joukkuetta.
Kaikki osanottajat palkittiin.
Kisailun järjesti M-tiimi.

FRANCE OPEN 6-7.5.
Teste De Buch.
1) STADE OLYMPIQUE VENDOME
Blard/Francois
2) LE BATON MOUCHE PARIS
Franque/Didies
3) HSM BONNEVILLE
Ciproani/Colombe
4) AMC CRAON
Chevalier/VAlentin
5) AVM LE POIRE/VIE
Clevy/Patrice
6) AVM LE POIRE/VIE
Gayou/Christien
Mukana oli ennätykselliset 512 joukkuetta !

SUPERPELIT 6-7.5.
Kisapuisto, Lahti. Täysiä neljän erän otteluita 10-16 / joukkue.
1) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jäykkäkäsi-Jake Ropponen
2) TITITYY, Lahti
Keke Anttila/Maski Lehtonen
3) KAAMEAT APINAT, Lahti
Ato Niemi/Ville Tähkänen
4) MK LAHTI
Pasi Tervala/Harry Asp
5) TIKI, Lahti/Hollola
Timo Hiltunen/Kimmo Leppänen
6) KAAMEAT APINAT II, Lahti
Ilkka Korpela/Teemu Tiainen
7) KONNA&KOUKKU, Lahti
Suvi Soini/Antton Soini
8) SAHTIMIEHET, Lahti
Toivo Vihervaara/Aarre Salmensuo
9) HII HOO TEAM, Lahti
Teppo Muhonen/Rame Rantanen
10) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski
11) VETTYNYT HALKO, Kutajärvi
Sanna Koskimaa/Ilkka Henrik Horttanainen
12) COBRA CSKA, Hyvinkää
Mika Packalen/Kim Sundström
13) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
14) RUUTIUKOT, Lahti
Petri Ahtola/Erkki Salmela
15) COBRA CSKA jr, Hyvinkää
Miro Koivisto/Antti Hämäläinen
16) LAHDEN PAIKKA
Petri Kollin/Mika Köttö
17) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
18) TROMBI, Lahti
Toivo Kiskonen/Tero Kiskonen
19) SEPÄT, Lahti
Seppo Rissanen/Seppo "Swe" Paulus
20) STAR WARS, Lahti
Ari Kittelä/Antti Makkonen
21) KARHUKOPLA OP, Lahti
Olli "Jokeri" Jokinen/Petteri Rajanummi
22) YKK HENKSELIT, Lahti
Taikuri Salonen/Seppo "St1" Halmi
23) HII HOO TEAM II, Lahti Kuokkamaantie
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
24) DURA, Lahti
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
25) TAKOMO, Tuusula
Tuija "Täräyttäjä" Nuutinen/Jari Nuutinen
26) IITIN ILMAILUKERHO
Taisto Pellikka/Kari Laitinen
27) KOPLAMUORIT, Lahti
Katja Rajanummi/Sanna Jokinen
Liittomölkkypinssit:
Seppo Rissanen
Risto Niemi
Katso ja/tai tulosta tulospalaute: super2017.pdf
Heittourakan järjesti MK Lahti ry.

MAAJOUKKUEKARSINTA 23.4.
Energiahalli, Lahti.
Kymmenen panoksena ollutta paikkaa MölkkyJengiin syksyn Viro -maaotteluun valloittivat;
Virpi Järvenpää, Iitti
Mervi Leskinen, Lahti
Jaana Mälkönen, Lahti 
Ari Vettenranta, Mäntsälä
Tero Nikki, Lahti 
Pekka Pietiläinen, Heinola
Jaakko Räsänen, Lahti 
Joosua Hiljanen, Hämeenkoski
Jouni Hiljanen, Iitti
Pasi Tervala, Heinola
Varapaikoille selvittivät tiensä:
Harry Asp, Lahti
Juhis Mälkönen, Lahti 
Tipi Tuomola, Lahti 
Kari Kauramaa, Köyliö 
Jouko Honkasalo, Hollola
Toni Laakso, Helsinki
Kilpailuun osallistui ennätykselliset 84 pelaajaa !

PUOLITONNINEN 17.4.
Hyvinkällä hieman hytisten heitellen.
1) Kai "Kuksa" Oksa/Jouko "Roikko" Honkasalo, Hollola
2) Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen, Hämeenkoski
3) Olli Jokinen/Petteri Rajanummi, Lahti
4) Timo Kemppi/Jake Ropponen
Kisailun järjesti Japiweikot.

SINGELIDUPPELI 15.4.
Energiahalli, Lahti.
1) Risto Niemi, Lahti, 11 pistettä
2) Hannu Penkari, Lahti, 9 pistettä
3) Anja Koivikko, Lahti, 7 pistettä, pikkupisteiden erotus +4
4) Taisto Salonen, Lahti, 7 pistettä, -16
5) Juhis Mälkönen, Lahti, 6 pistettä, -16
6) Aija Hyttinen, Lahti, 6 pistettä, -44
7) Lissu Kylliö, Lahti, 5 pistettä, -25
8) Seppo Koivikko, Lahti, 5 pistettä, -70
Kaikki pelasivat duppelipareina toistensa kanssa, sarjapisteet laskettiin molempien hyväksi.
Katso ja/tai tulosta tulostaulukko: mtipu2017.pdf
Kisailun järjesti M-tiimi.

DUPPELISINGELI 15.4.
Energiahalli, Lahti.
1) Timo Kari, Hollola, 9 pistettä
2) Irwin Salmensuo, Lahti, 8 pistettä, pikkupisteuden erotus +44
3) Harry Asp, Lahti, 8 pistettä, +31
4) Jake Ropponen, Lahti, 8 pistettä, +23
5) Timo Kemppi, Lahti, 8 pistettä, -36
6) Seppo Rissanen, Lahti, 7 pistettä
7) Topi Vihervaara, Lahti, 5 pistettä
8) Pasi Tervala, Heinola, 3 pistettä
Paripelaamista sinkkutuloksella.
Katso ja/tai tulosta tulostaulukko: tipu2017.pdf
Kisan järjesti MK Lahti ry.

TIPUDUPPELI 14.4.
Energiahalli, Lahti.
1) PUUKÄSI, Iitti/Lahti
Markku Rytkölä/Jake Ropponen
2) OOTKO MUKANA TÄLLÄ LENNOLLA, Iitti
Kari Laitinen/Taisto Pellikka
3) TITI NALLE, Lahti
Timo Hiltunen/Timo Kemppi
4) SYSMÄN KOSTO, Lahti
Irwin Salmensuo/Topi Vihervaara
5) HEINOLAN HEITTO, Heinola
Pekka Pietiläinen/Pasi Tervala
6) YKK TAIKURIT, Lahti
Taisto "Taikuri" Salonen/Marko Salonen
7) NÄLKÄMAAN TOIVO, Hyvinkää/Lahti
Kim Sundström/Harry Asp
8) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
9) EIKAN KEIKKA, Lahti
Seppo Paulus/Eikka Laaksonen
10) M-TIIMI, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
11) KUMMAN VUORO, Iiiti
Irene Yrjölä/Merja Laitinen
12) DURA, Lahti
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
Kisailun järjesti MK Lahti ry.

COSTA DEL SOL OPEN
TRIPPELI 6.4.
Fuengirolan kunnallisella mölkkyareenalla pelattiin kansainvälinen turnaus.
1) NVP 3, Nurnberg
Johannes Brelage/Kathi Bergold/Roland Götz
2) VIPELTÄJÄT, Iitti
Virpi Järvenpää/Hannu Laaksonen/Harri Rimpilä
3) COBRA CSKA, Hyvinkää
Mika Packalen/Kai Oksa/Kim Sundström
4) PERUSVUORO, Lahti
Maski Lehtonen/Sökö Soini/Juha Teivainen
Mukan oli ? joukkuetta
Kisan järjesti Team Refla.

COSTA DEL SOL OPEN
DUPPELI 5.4.
Fuengirolan kunnallisella mölkkyareenalla pelattiin kansainvälinen turnaus.
1) TEAM REFLA I, Fuengirola
Pauli Kirves/Fito Rojas Sanchez
2) RAJUT, Fuengirola
Tauno Toukola/Jukka Laitinen
3) MAINOSPAITA I, Lahti
Pekka Lintunen/Janne Lintunen
4) OTTOPOJAT, Lahti
Harri Voutilainen/Keijo Anttila
Mukana oli 42 joukkuetta.
Kisan järjesti Team Refla.

GRAND PRIX de la Sarthe de MÖLKY 1.4.
Le Mans, Ranska
1) Geoffrey/Romaine, Paris/Angers
2) Gary/Fabien, Vendome
3) Teidy/Frederic
4) Florian/Sebastien, Vendome
5) Clement/Jeremy, Paris
Mukana oli 50 joukkuetta !

HU(H)TIMÖLKKY 1.4.
Kotkan hallissa varsinaiset osumatalkoot.
1) Joosua Hiljanen, Hämeenkoski
2) Mika Kyyhkynen, Lahti
3) Jari Haasiatarha, Hollola
4) Niko Jääkallio, Kotka
5) Ilkka Henrik Ykkönen, Kutajärven ruhtinaskunta
6) Marko Timonen, Kotka
7) Jake Ropponen, Lahti
8) Irwin Salmensuo, Lahti
9-12) Joni Eväkoski, Lahti
9-12) Reijo "Metsuri" Kolkkanen, Helsinki
9-12) Taisto Pellikka, Iitti
9-12) Jouni Hiljanen, Nastola
Mukana oli 24 heittäjää.
Järjestelyistä vastasi Kymiläiset.

APRILLIMÖLKKY 1.4.
Hyvinkää.
1) Antti Hämäläinen/
2) Topi Vihervaara/Timo Kemppi
3) Veikko Ikonen/Juha Saari
4) Sari Kuha-Kanerva/Vesku Kanerva
Kisan järjesti Fipa ry.

FINLANDIA MÖLKKY 1.4.
Viherniemenpuisto, Helsinki.
1) Tony Nyberg/Olivier Allain
Kisailun tarjosi HMS Akatemia.

TALLINNA OPEN DUPPELI 19.3.
1) CLUB CHICAGO, Lahti
Jaakko Räsänen/Markku Vinni.
2) SUKE
Suvi Soini/Keke Anttila.
3) MÖLK MY WORLD, Helsinki
DamDoum/OliGood
4) COBRA CSKA I, Hyvinkää
Mika Packalen/Kim Sundström.
Kisan järjesti Eestin Mölkkyliitto.

EM-HALLIMÖLKKY 18.3.
Tallinnassa.
1) CLUB CHICAGO, Lahti
Markku Vinni/Jaakko Räsänen/Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen.
2) JANETZKIN MAJAKKA, Hollola
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha/Kai Oksa/Sari Pohjalainen.
3) ESTONIA MÖLKKY TEAM, Tallinna
Vahur Kölvart/Aivar Vettik/Rannus Mäsak.
4) MAINOSPAITA, Lahti
Pekka Lintunen/Keke Anttila/Janne Lintunen.
5) LASVEL, Lahti
Risto Niemi/Aija Hyttinen/Voitto Törnvall
6) HMS Perkkaa, Helsinki
Reijo Kolkkanen/Reet Kolkkanen/Milla Leppänen
7) JANETZK1 LIT, Hollola
Tuomo Jantunen/Leena Jantunen/Ilkka Horttanainen
8) HMS Janetzki, Helsinki
Sami Boman/Joonas Soini/Toni Laakso
B-finaali:
1) HIIUMAA II Hiidenmaa
Urmas Miik/Valeri Filipenko/Marti Lepisto
2) LAHDEN PAIKKA TEAM, Lahti
Esa Koponen/Mika Köttö/Petri Kollin.
3) WOODI, Lahti
Pasi Tervala/Harry Asp/Timo Kemppi.
4) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski/Japi Eväkoski/Welli Pirinen.
Mukana kisassa oli 40 joukkuetta.
Kisan järjesti Eestin Mölkkyliitto.

LAHDEN KORTTELILIIGAN HALLISARJA 2016-2017 
Lahtelaisen lajikulttuurin helmi. Kultaa ja kunniaa jaettiin 11.3.
YKKÖNEN:
1) JANETZK1N MAJAKKA, Hollola
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha/Kai Oksa/Timo Kari/Ari Vettenranta.
2) VH, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Henrik Horttanainen/Obi Kaukanen/Petri Säisänen/Jonne Hugg/Matti Lehtonen.
3) MAINOSPAITA, Lahti
Pekka Lintunen/Janne Lintunen/Keijo Anttila/Timo Hiltunen/Kimmo Leppänen.
4) HIIHOO TEAM, Lahti
Rame Rantanen/Pekka Luostarinen/Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen/Hannu Mykkänen.
5) KIPEET UKKELIT, Lahti
Tipi Tuomola/Joni Tuomola/Markku Mäntysalo/Janne Lehto/Sari Kivimäki/Saku Tuomola/Tero Nikki/Tomi Sairomaa.
6) WOODI, Lahti
Pasi Tervala/Harry Asp/Jake Ropponen/Timo Kemppi.
7) CLUB CHICAGO, Vesijärenkatu 11 Lahti 
Markku Vinni/Jaakko Räsänen/Sinikka Irri/Mika Kyyhkynen.
8) PAINEENPURKAJAT, Lahti 
Joonas Soini/Hannu Laaksonen/Virpi Järvenpää/Teppo Muhonen/Mika Packalen/Kim Sundström/Luna Kaikkonen.
KAKKONEN:
1)TEAM KAATAJAT, Lahti
Jouni Jukkala/Jari LIndström/Kari Lindström/Sami Sintonen/Kalevi Lehtinen/Joni Sintonen.
2) BILLY BOYS, Hämeenkoski
Joosua Hiljanen/Tiia Hiljanen/Jouni Hiljanen.
3) KONNA&KOUKKU, Lahti
Suvi Soini/Antton Soini/Aarre Salmensuo/Damien Landais/Mika Himanen/Antti Soini.
4) NS. LIEKKI, Iitti
Veikko Ikonen/Paula Haapaniemi/Liisa Korpela/Anu Syrjönen/Ossi Kalliola/Markku Rytkölä/Juha Saari/Jorma Lintukangas.
5) PIRTSAN POJAT, Lahti
 Pauli Saarinen/Jorma Käki/Antero Salejärvi/Mauri Korhonen/Arto Suominen.
6) SANDELS, Nastola
Jaska Nirkko/Kimmo Nirkko/Late Nirkko/Haba Aho/Jake Oksajoki.
7) TEAM KAATO, Heinola
Kari Järvinen/Santeri Järvinen/Tuomas Järvinen/Pekka Pietiläinen.
8) M&M TEAM, Lahti
Timo Mäkijärvi/Asko Lallukka/Auvo Rahkola/Veikko Kinnunen/Reijo Linna/Helena Pohjola.

JANETZK1 RY. TUPAMÖLKKYMESTARUUSKISA 5.3.
Hollolan Pub Janetzkissa heitettiin.
1) Jari Haasiatarha
2) Tuomo Jantunen
3) Urho Oksanen 
4) Kai Oksa

FANIMAAOTTELU 3.3.
Fellmannin puiston viikinkileirissä hiihdon MM-kisojen yhteydessä Suomi - Norja 4-2 (351-335).
Suomi: Aija Hyttinen/Jaana Mälkönen/Esa Koponen/Risto Niemi/Jake Ropponen.
Norja: Rolf William Hansen/Egil Ramsli/Morten Bro/Arve Pettersen/Joachim Berner.

LUMI MÖLKKY 11.2.
Muusan Krouvin kenttä Helsinki.
1) HMS JUMA, Hki
Jukka Mäntylä/Marko Rojo
2) LETS DO IT AGAIN, Hki
Dani Boman/Olivier Allain
3) LITTLE PERKKAA, Hki
Reet Kolkkanen/Reijo Kolkkanen
4) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
5) HELSINKI
Heleri Kolkkanen/Sini Hakkarainen
Kisailun järjesti PeliTogether.
Lisää Ilta-Sanomien nettisivulla alkuviikosta...

SM-HALLIMÖLKKY 4.-5.2.
1) KONNA & KOUKKU, Lahti/Helsinki
Suvi Soini/Damien Landais
2) KIPEET UKKELIT, Lahti
Tipi Tuomola/Joni Tuomola
3) TENUKEPIT, Lahti
Timo Hiltunen/Matti Lehtonen
4) TOPIJATOIVOTON, Lahti
Topi Vihervaara/Markku Mäntysalo
5) TEAM TUPPI, Lahti
Veijo Lyyra/Antti Soini
6) WOODI, Lahti
Harry Asp/Jäykkäkäsi-Jake Ropponen
7) WOOD PUB, Lahti
Eikka Laaksonen/Ville Petäjämäki
8) EESTI I
Märt Niinemägi/Beto Miljand
Mukana oli 93 joukkuetta, otteluita pelattiin yhteensä 318

SINGELIDUPPELI 28.1.
Uudella formaatilla hieman laajemmalla rosterilla Energiahallissa.
A-FINAALI:
1) Petteri "Badding" Rajanummi, 9 pistettä
2) Harry Asp, 9 pistettä
3) Pauli Kirves, 8 pistettä
4) Jari Haasiatarha, 8 pistettä
5) Jäykkäkäsi-Jake Ropponen, 6 pistettä
6) Markku Mäntysalo. 6 pistettä
7) Juhis Mälkönen, 6 pistettä (Kuokkamaantien ykkönen)
8) Seppo Koivikko, 4 pistettä
B-FINAALI:
9) Mooses Myllylä
10) Timo Kemppi
11) Jaana Mälkönen 
12) Timo Hiltunen
13) Pasi Tervala (jäi ulos A-finaalista häviämättä otteluakaan)
14) Taisto Salonen
15) Petri Kollin
16) Anja Koivikko
Liukkosen Pultti jäykkä mutta asiallinen yllätysämpäri: Seppo Koivikko
Lohdutusarpapalkinto: Jarppi Haasiatarha
Ystävällistä talkooapua kiitospalkinto: Hannu "Hattu" Penkari
Sihteerityön kannustuspalkinto: Kirsi Kirves
Kisan kaikki ottelut heitettiin TacTic -pakoilla, mölkyt oli tasapainotettu toleranssiin +-26 grammaa.
Monipuolinen kisa kesti noin 7 tuntia.
Kisailun järjesti MK Lahti ry.


KOTKA OPEN 21.1.
Kotkan hallissa pelattiin hienosti hiekalla keskellä talvea.
1) KYMICOBRA, Kotka
Joni Eväkoski/Mika Packelen
2) COBRA YOUR WORLD, Hyvinkää
Antti Hämäläinen/Damien Landais
3) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
4) TEAM TUPPI, Lahti
Antti Soini/Antton Soini
5) FIPA I, Hyvinkää
Jari Kähärä/Jarzu Löytty
6) YKK TAIKURIT, Lahti
Taikuri Salonen/Seppo Halmi
7) JANETZK1 DREAM TEAM, Hollola
Timo "Tango" Kari/Joonas Soini
8) JANETZK1N KUKSA, Hollola
Jari Haasiatarha/Kai Oksa
Mukana oli 30 joukkuetta.
Kisailun järjesti Kymiläiset mölkkääjät.

HAASTEOTTELU 14.1.
Mölkkyjaosto vs. liiton MölkkyJengi 26-24. Energiahalli, Lahti.
Mölkkyjaosto: Tipi Tuomola, Irwin Salmensuo, Marppi Haasiatarha, Jarppi Haasiatarha, Suvi Soini, Hannu Penkari, Juhis Mälkönen, Jokeri Jokinen, Jaana Mälkönen ja Tero Nikki.
MölkkyJengi: Mika Packalen, Aija Hyttinen, Timo Kemppi, Harry Asp, Jake Ropponen, Ilkka Henrik Horttanainen, Joonas Soini, Saku Tuomola, Teppo Muhonen ja Hannu Laaksonen.
Ottelun järjestivät yhteistyössä Kortteliliigan mölkkyjaosto ja SKML.

TAPANIN TÄRÄYS 26.12.
Perinteinen jouluirroittelu Lahen Energiahallissa.
1) JANETZK1, Hollola
Jari Haasiatarha/Antton Soini
2) M-TIIMI, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
3) WOODI, Lahti
Pasi Tervala/Timo Kemppi
4) TAKOMO, Kelloskoski
Tuija Nuutinen/Jari Nuutinen
5) PINSSIMIEHET, Lahti
Mika Köttö/Petri Kollin
6) YKK TAIKURIT, Lahti
Henkseli-Salonen/Seppo Rissanen
7) WOOD PUB, Lahti
Harry Asp/Jake Ropponen
8) SANDELS, Nastola
Jaska Nirkko/Late Nirkko
B-finaali:
9) VAHVASAHTI, Lahti
Aarre Salmensuo/Topi Vihervaara
10) VH, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
11) TIKI, Hollola
Kimmo Leppänen/Timo Hiltunen
12) DURA, Lahti
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Liukkosen Pultti yllätysämpäri arvonta: Petri Kollin
Lakupiiput arvonta: Mika Köttö
Järjestelyistä vastasi MK Lahti ry.

KOTKAN KINKKU 10.12.
Kotkan hallissa pelattiin.
1) Kari Laitinen, Iitti 
2) Jarno Eväkoski, Kotka
3) Marko Julin, Iitti 
4) Marko Timonen, Kotka
5-8: Hannu Timonen, Hannu Laaksonen, Kim Sundström ja Jorma Lintukangas.
Mukana oli 15 pelaajaa.
Kisailun järjesti Kääkon Sähly ry.

SUOMI MÖLKKY 6.12.
99-vuotiaan kotimaan kunniaksi mölkyllä komeasti. Energiahalli, Lahti.
1) KONNAT, Lahti
Antton Soini/Juha Teivainen
2) KIPEET UKKELIT, Lahti
Tipi Tuomola/Joni Tuomola
3) VILLEIK, Kouvola
Ville Petäjämäki/Eikka Laaksonen
4) YKK TAIKURIT HENKSELEIDEN KERA, Lahti
Taikuri Salonen/Marko Salonen
5) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
6) JANETZK1N TIMOSOINI, Hollola
Timo Kari/Joonas Soini
7) M-TIIMI, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
8) KÖMÖ03 JUPE, Köyliö
Pekka Virolainen/Juho Kivimäki
9) KÖMÖ03 KAMA, Köyliö
Kari Kauramaa/Matti Kivimäki
10) VILLA ROMO, Lahti
Liisa Kylliö/Hannu Penkari
11 WOOD PUB, Lahti
Harry Asp/Pasi Tervala
12) TIKI, Lahti
Timo Hiltunen/Kimmo Leppänen
13) YKK, Lahti
Seppo Paulus/Seppo Rissanen
14) PAIKAN MÖLKKY TEAM, Lahti
Esa Koponen/Mika Köttö
SIJAT 15-16)
COBRA CSKA Hyvinkää
Kim Sundström/Antti Hämäläinen
JANETZK1 MAJA, Hollola
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha
B-FINAALI:
17) KARHUKOPLA, Lahti
Olli Jokeri Jokinen/Mooses Myllylä
18) HMS STADI, Hki
Jukka Reinamo/Ville Reinamo
19) COBRA TEAM, Hyvinkää
Kai Oksa/Mika Packalen
20) DURA, Lahti
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
21) KÖMÖ03 RITA, Köyliö
Ritva Tiikkaja/
22) VH, Kutajärvi
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen
23) HELLÄT KÄDET, Lahti
Petteri Rajanummi/Maski Lehtonen
24) KYLLÖSEN KOVA KOPLA, Lahti
Tommi Kyllönen/Tuomas Kyllönen
Kannustupalkinto: Taikuri Salonen
Kannustuspalkinto: KöMö03 RiTa
Ei liitomölkkypinssisuorituksia...
Hieman pitkäksi venähti, mutta saatiihan pelata...