Uljaan mölkkykauden 2017-2018 aikana olemme pelanneet värikkääseen lajihistoriaan mm. seuraavat tapahtumat...
Yleisen urheilukäytännön mukaan tuloksiin kirjataan vain joukkueen kotipaikka, ei välttämättä kaikkien pelaajien kotipaikkaa.

HEINSUO SINGELI 13.10.
1) Irwin Salmensuo
2) Sanna Koskimaa
3) Timo Hiltunen 
4) Tuomo Jantunen
Kisan järjesti Billy Boys.

KOTKA OPEN 7.10.
Avoin Kotkan mestaruusturnaus, singeli.
1) Hannu Laaksonen, Iitti 
2) Japi Eväkoski, Hyvinkää 
3) Argo Vörk, Eesti 
4) Vahur Kölvart, Eesti 
5) Reijo Sintero
6) Joni Eväkoski, Kotka
Kisailun järjesti Kaakon Sähly -07.

KOTKA OPEN 6.10.
Avoin Kotkan mestaruusturnaus, duppeli.
1) EESTI 
Vahur Kölvart/Beto Miljand
2) KYMICOBRA, Kotka
Joni Eväkoski/Kim Sundström
3) MÖLK YOUR WOLD, Helsinki 
Olivier Allain/Jukka Reinamo
4) KYMILÄISET CSKA, Kotka 
Niko Jääkallio/Antti Hämäläinen 
5) OPPIPOJAT, Iitti 
Hannu Laaksonen/Olli Jokinen 
6) COBRA, Hyvinkää 
Kai Oksa/Mika Packalen
Kisailun järjesti Kaakon Sähly -07.

AMALIA OPEN 30.9.
Kisapuisto, Lahti.
1) HOKEBI
Siku/Hapa/Pauli
2) REVELI-TRIO
Liisa/Veikko /Reijo
3) SAVIMÄEN KIRI
Sari/Janne/Tipi
4) TEAM TARJA
Tarja/Jasa/Harri
B-finaali:
NIMETÖN TIE
Anu/Topi/Timo
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

MAAOTTELU 22.9.
Kristiine Spordihall, Tallinna.
Viro - Suomi 55-67. 
Kamppailu käytiin 12-henkisin joukkuein ja siinä heitettiin nelureita, trippeleitä sekä duppeleita yhteensä 122 erää. Jokaisesta erävoitosta sai yhden pisteen.
Suomen maajoukkueessa heittivät: Raija Soini, Suvi Soini, Sari Kivimäki, Jaakko Räsänen, Harry Asp, Petteri Rajanummi, Pasi Tervala, Tipi Tuomola, Pekka Pietiläinen, Seppo Koivikko, Antton Soini ja kapteeni Jake Ropponen.
Suomen ja Viron välinen 10-vuotisjuhlamaaottelu pelataan Suomessa syksyllä 2019.

LIITTOMÖLKKY 8.9.
Aurinkoisessa Asikkalassa.
1) MK LAHTI 
Harry Asp/Timo Kemppi/Jake Ropponen 
2) COBRA, Hyvinkää 
Kai Oksa/Joni Eväkoski/Mika Packalen
3) MK LAHTI II
Marko Timonen/Seppo Rissanen/Toivo Vihervaara
4) ENERGIAHALLI I, Lahti 
Suvi Soini/Sari Kivimäki/Kimmo Leppänen ja GM JJ Lehto
5) LIIGA-JAOSTO, Lahti 
Olli Jokinen/Irwin Salmensuo/Hannu Penkari
6) LIEKIN HAASTAJAT, Iitti 
Taisto Pellikka/Veikko Ikonen/Juhani Tojkander
7) KÖMÖ-03 I, Köyliö 
Jouni Marttila/Jarmo Kulmala/Tapani Ketola
8) JANETZK1, Hollola 
Ilkka Horttanainen/Pauli Kirves/Tuomo Jantunen/Kirsi Kirves
9) LIIGA-TAPPARA, Lahti 
Jouko Kallio/Jukka Riihelä/Harri Helminen/Petri Ranta
10) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT II
Raimo Mustamäki/Asko Rinneaho/Mirja Mensonen/Veli-Pekka Halmila
11) Liiga-Säkä, Lahti 
12) Helsingin Mölkkyseura I
13) Sampot, Lahti 
14) Paikan Pojjat , Lahti 
15) Energiahalli II, Lahti
16) Mölkkyliitto 
17) Mahlun Mölkkääjät I
18) Ns. Liekin Haastajat, Iitti 
19) SiTi I. Asikkala 
20) Helsingin Mölkkyseura II
21) SiTi II, Asikkala 
22) Liiga-YKK, Lahti 
23) KöMö-03 II, Köyliö
24) Karakallio Seura, Espoo
25) Sampot II, Lahti 
Liitomölkkypinssi: Kimmo Leppänen 
Kisan järjestivät yhteistyössä Mölkkyliitto ja MK Lahti ry. 

MM-KISAT 17.-19.8.
Pori.
1) JANETZKI DREAM TEAM, Hollola
Timo Kari/Pauli Kirves/Hannu Laaksonen/Marko Lusi/Pekka Lintunen
2) EESTI, Tallinna 
Beto Miljand/Vahur Kölvart/Aarne Kauber/Märt Niinemägi
3) WOOD PUB, Lahti 
Timo Kemppi/Pasi Tervala/Jake Ropponen/Harry Asp
4) AVM, Ranska
5) KAAMEET APINAT, Lahti 
6) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT IV, Mahlu
7) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT II, Mahlu 
8) KYMILÄISET, Kotka
Mukana oli 192 joukkuetta.

MAAOTTELU 18.8.
Pori. 
1) SUOMI
Marko Timonen/Joni Eväkoski/Kai Oksa/GM Harry Asp
2) SAKSA
3) TSHEKKI 
Mukana oli 9 maajoukkuetta.

LIIGAPÄIVÄN DUPPELI 11.8.
Lahen Kisapuistossa.
1) TEHO II, Lahti 
Teppo Muhonen/Juhis Mälkönen 
2) HELLÄT KARHUT, Lahti 
Maski Lehtonen/Petteri Rajanummi 
3) WOODI, Lahti 
Harry Asp/Timo Kemppi
4) LÄHES NOLLAT, Lahti 
Irwin Salmensuo/Jari Alanen 
B-sarja:
19) TAPPARA BAARI, Lahti 
Jouko Kallio/Jukka Riihelä
Järjestelyt hoiti Lahden Kortteliliigan mölkkyjaosto (swe).

PYSTÄRI KISA 10.8.
Lahen Kisapuistossa.
1) CLUB CHICAGO, Lahti
Keke Anttila/Jaska Räsänen
2) PUUKÄSI, Lahti 
Marko Lusi/Jake Ropponen
3) TOPI JA TOIVOTON, Lahti
Topi Vihervaara/Tero Nikki 
4) JANETZK1, Hollola
Leena Jantunen/Tommi Jantunen 
5) OLLI & KIMMO, Lahti 
Antti Aholainen/Samuli Paalanen
6) ST1, Lahti 
Taikuri Salonen/St1 Halmi
7) PIKI, Lahti 
Pili Kirves/Kirsi Kirves
8) HUGHES OUT, Hollola
Ilkka Henrik Ykkönen/Quigu Keinonen
Mukana oli 15 joukkuetta.
Kisailun järjesti Irwin`s Mölk Skolan.

MUSA MESTARUUSTURNAUS 5.8.
Arto Tolsa Areena Kotka.
1) MK LAHTI
Timo Kemppi/Pasi Tervala/Harry Asp/Jake Ropponen
2) KYMILÄISET, Kotka 
Joni Eväkoski/Japi Eväkoski/Marko Timonen
3) KA, Lahti 
Ato Niemi/Ilkka Korpela/Teemu Tiainen/Ville Tähkänen
4) VII5NOLLA, Lahti 
Tipi Tuomola/Markku Mäntysalo/Irwin Salmensuo/Kimmo Leppänen
5) HMS, Helsinki 
Reet Kolkkanen/Reijo Kolkkanen/Tony Nyberg
Kisan järjesti MK Lahti ry.

SM-NELURI 4.8.
Arto Tolsa Areena Kotka.
1) JANETZK1 DREAM TEAM, Hollola
Pauli Kirves/Marko Lusi/Hannu Laaksonen/Pekka Lintunen
2) COBRA, Hyvinkää
Kim Sundström/Mika Packalen/Kai Oksa/Joni Eväkoski
3) CLUB CHICAGO, Lahti 
Markku Vinni/Jaakko Räsänen/Sinikka Irri/Keijo Anttila
4) BILLY BOYS, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen/Jouni Hiljanen/Antti Haapanen
5) KONNA & KOUKKU, Lahti 
Suvi Soini/Antton Soini/Timo Hiltunen/Kimmo Leppänen
6) KAAMEET APINAT, Lahti 
Ato Niemi/Ilkka Korpela/Ville Tähkänen/Teemu Tiainen
7) TEHO, Lahti 
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen/Petteri Rajanummi
8) VETTYNYT JANETZK1, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen/Tuomo Jantunen/Leena Jantunen
Mukana oli 24 joukkuetta.
Kisan järjestivät yhteistyössä Kaakon Sähly -07 ja FC KTP.

PALKINTOTEHDAS.FI DUPPELI 3.8.
Arto Tolsa Areena Kotka, SM-nelurin warm up-kisailu.
1) COBRA II, Hyvinkää 
Joni Eväkoski/Kai Oksa
2) ZSKA, Hyvinkää 
Antti Hämäläinen/Miro Koivisto
3) WOODI, Lahti 
Harry Asp/Timo U. Kemppi
4) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Japi Eväkoski
Mukana oli 14 joukkuetta.
Kisan järjesti Kaakon Sähly -07


10. SLOVAK MÖLKKY OPEN 2018
Zlaté Piesky.
1) MÖLKKY BYSTRC, Tsekki
2) CZECH MÖLKKY EX, Tsekki
3) FRANKENMÖLKKER, Saksa
Kisan järkesti Slovenský zväz Mölkky.

MESSILÄ SINGELI 29.7.
Hollolan Messilässä.
1) Teppo Muhonen, Lahti
2) Pauli Kirves, Lahti
3) Mika Packalen, Hyvinkää
4) Juha Saari, Iitti
Mukana oli 72 heittäjää.
Kisailun järjesti Janetzk1 ry.

SM TRIPPELI 28.7.
Hollolan Messilässä. Kesän ehkä kuumin kisa.
1) COBRA, Hyvinkää 
Mika Packalen/Kim Sundström/Kai Oksa
2) JANETZK1 MAJAKKA, Hollola 
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha/Joonas Soini 
3) HEMPEÄT HERRASMIEHET, Lahti 
Matti Lehtonen/Antton Soini/Markku Mäntysalo 
4) KYMILÄISET, Kotka 
Joni Eväkoski/Japi Eväkoski/Marko Timonen 
5) BILLY BOYS, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen/Jouni Hiljanen
6) EESTI
Vahur Körvart/Beto Miljand/Ragnar Nurmik
7) SANDELS, Nastola 
Jaska Nirkko/Late Nirkko/Jake Oksajoki
8) KOUKKUPOLVET, Heinola
Pasi Tervala/Keijo Anttila/Harri Voutilainen
Mukana oli 53 joukkuetta.
Kisan järjesti Jänetzk1 ry.

EUROOPAN MESTARUUSKISA 21-22.7.
Zruc nad Sazavou, Tsekki.
1) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Japi Eväkoski/Joni Eväkoski
2) MK, Lahti
Timo Kemppi/Harry Asp/Pasi Tervala/Jake Ropponen
3) TEHO, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen
4) MEN O´MÖLK & GUTT, Saksa
Gisela Kettembeil/Johannes Brelage/Andreas Braun
5) MÖLK YOUR WORLD, Saksa/Ranska
Olivier Lindenmayr/Damien Landais/Olivier Allain
6) TOMIRA, Tsekki
Tonda Kotrla/Pavel Tisovsky/Radek Kral/Jana Kralova
7) DYNAMO, Tsekki
Tomas Lohynsky/Ludek Kvapil/Dan Dragoun
8) ALBI ROOKIES, Tsekki
Petra Brezinova/Jiri Brezina/Katerina Mrazova
Mukana oli 38 joukkuetta.
Kisan järjesti Tshekin mölkkyliitto.

EUROPE CUP 21.7.
Zruc nad Sazavou, Tshekki.
Kuuden maan ja kahdeksan joukkueen kansainvälinen kohtaaminen. 3-6 henkiset joukkueet, jokaisessa ottelussa pelattiin trippeli, duppeli ja singeli.
1) SUOMI
Trippelit Teppo Muhonen/Jaana Mälkönen/Pasi Tervala, duppelit Joni Eväkoski/Marko Timonen, singelit Jake Ropponen
2) VIRO
Vahur Kölvart/Maire Kölvat/Alger Jöras
3) SAKSA
Olivier Lindenmayr/Johannes Brelage/Andreas Braun/Stefan Savolainen
4) SLOVAKIA
5) RANSKA
6) TSEKKI
7) TSEKKI
8) TSEKKI
Suomen maajoukkue saavutti pikkupistein pelatussa kamppailussa maximipistemäärän 450, eikä hävinnyt erääkään !!!
Kisan järjesti Tshekin mölkkyliitto. 

KULTAMÖLKKY 14-15.7.
Tankavaaran kultakylässä.
1) TUPPI, Lahti
Antti Soini/Jaakko Räsänen
2) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
3) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
4) JAMI
Mukana oli 13 joukkuetta.
Kisan järjesti kultapalkintojen kera Tankaraavan kultakylä.

KATSOMOMÖLKKY 12.7.
Karirannan vanhassa kesäteatterissa Lahdessa.
1) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen
2) TOPITON JA TOIVOTON, Lahti/Kärkölä
Irwin Salmensuo/Erppa Eronen
3) YLÄRAPPU, Lahti
Keke Anttila/Antton Soini
B-finaali:
4) UKKELIT, Lahti
Tipi Tuomola/Markku Mäntysalo
5) TENUKEPIT, Lahti 
Maski Lehtonen/Timo Hiltunen 
6) KAATO, Heinola
Pekka Pietiläinen/Kari Järvinen 
C-finaali:
7) WOOD PUB, Lahti/Heinola
Harry Asp/Pasi Tervala
8) PAIKAN POJJAAT, Lahti 
Esa Koponen/Mika Köttö
9) BONANZA, Lahti 
Bonanza Lallukka/Hannu Penkari
Kisan järjesti Mk Lahti ry./Tili.

SIBBE DUPPELI 8.7.
Vapaa-ajankeskus Sibbe, Sipoo.
1) ARMI & DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
2) HMS FUGE SAMPERI, Helsinki 
Sami Boman/Pertti Nummi
3) AVOIN EHDOTUS, Kotka/Kärkölä
Joni Eväkoski/Erppa Eronen 
4) HMS FYGE, Helsinki 
Esa terävä/Jukka Reinamo
5) KYMIMÖLKKY, Kotka 
Marko Timonen/Asko Timonen 
6) PACOSIN POJAT, Los Pacos
Tauno Toukola/Kari Pajari
Kisan järjesti Helsingin Mölkkyseura.

SIBBE TRIPPELI 7.7.
Vapaa-ajankeskus Sibbe, Sipoo.
1) VISKOJAT, Lahti 
Markku Mäntysalo/Tipi Tuomola/Janne Lehto
2) HK POMMI, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen/Vilpuri Hiljanen 
3) HMS FUGE, Helsinki
Esa Terävä/Pertti Nummi/Jukka Reinamo
4) HMS TRAVELLING MÖLKKY, Helsinki
Sami Boman/Tarja Reinamo/Sari Kivimäki 
5) HMS MAKKARATEHDAS, Helsinki 
Reijo Kolkkanen/Reet Kolkkanen/Tony Nyberg
Kisan järjesti Helsingin Mölkkyseura.

BONANZA 3.7.2018 
Lahen Kisapuistossa.
1) DEEP PURPLE, Lahti 
Pekka Lintunen/Jake Ropponen 
2) CLUB CHICAGO, Lahti 
Jaska Räsänen/Antti Soini 
3) COBRA, Hyvinkää 
Mika Packalen/Kai Oksa
4) WILD BRUUNTCH, Lahti 
Keke Anttila/Maski Lehtonen 
5) TEHO, Lahti 
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen 
6) MAGNUM 437, Lahti
Irwin Salmensuo/Rame Rantanen
7) KIPEET UKKELIT, Lahti
Tipi Tuomola/Markku Mäntysalo
8) RAVURIN PALLO, Lahti 
Pili Kirves/Lexa Oinonen
B-finaali:
9) KÄRKÖLÄN PERÄVEIKOT, Kärkölä
Erppa Eronen/Henri Halme
10) BONANZA, Lahti 
Bonanza Lallukka/Auvo Rahkola
11) ARMI & DANNY, Hämeenkoski 
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
12) WOODI, Lahti 
Timo Hiltunen/Topi Vihervaara
Mukana oli 16 joukkuetta. 
Pelattiin 70-100 pisteeseen kahdeksan keilan pakalla
2
10-1
9-11-9
12-12
Liitomölkkipinssin heitti Erppa Eronen.

RISTIINA MÖLKKY 1.7.
Ristiinan uikkalassa vaativalla kentällä haastavissa tuulissa kilpasarja.
1) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen 
2) HMS FUGE, Helsinki
Pete Nummi/Esa "Late" Terävä
3) JORMAS, Iitti 
Jorma Lintukangas /Markku Rytkölä
4) OTTOPOJAT, Iitti/Lahti 
Hannu Laaksonen/Olli Jokinen 
5) ARMI & DANNY, Hämeenkoski 
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen 
6) WOOD PUB, Lahti/Heinola
Harry Asp/Pasi Tervala
7) BONANZA, Lahti 
Bonanza Lallukka/Auvo Rahkola
8) NS.LIEKKI, Iitti 
Veikko Ikonen/Taisto Pellikka 
9) YLLÄRI, Lahti 
Marko Salonen/Seppo Rissanen 
10) JEGGU JANETZK1, Hollola
Martti Rask/Toni Rask
11) YKK TAIKURIT, Lahti 
Taisto Salonen/Seppo "St1" Halmi
Kaikki joukkueet pelasivat 2-eräisen ottelun kaikkia vastaan.
Sijat 2-5, kaikilla 13 sarjapistettä, sijoitukset ratkaistiin kaikkien neljän keskinäisten otteluiden perusteella.
Suuri yhteinen saavutus: porukka piti ottelut esimerkillisesti aikataulussa.
Liitomölkkypinssit: Martti Rask ja Toni Rask.
Tarkistuskuvausten jälkeen St1:lle ehdotettu pinssi hylättiin, kyseessä oli puhdas ohiheitto.
Kisan järjestivät yhteistyössä Ristiinan Trampbikers ry. ja MK Lahti.

RISTIINA MÖLKKY 30.6.
Ristiinan uikkalassa mökkisarja.
1) TAVALLISET PULLIAISET, Joroinen 
Veli Pulliainen/Riku Pulliainen
2) AAVIKON POJAT, Ristiina 
Tapani Turkki/Vesa Monola
3) SWEET BOUTIQUE, Ristiina
Jarmo Olkkonen/Rauno Himanen
4) TEAM SAMI, Ristiina
Saku Hassinen/Miika Kokkonen 
5) ÄX HAMSTER, Ristiina
Mika Härkänen/Harri Laamanen 
6) PEPE, Lappeenranta 
Sami Virolainen/Jussi Sukura
7) OHIHEITTO, Ristiina
Eetu Ripatti/Painu Puhakka
8) TONNIN SETELI, Helsinki/Tampere 
Mikko Lukkarinen/Antti Mäkelä 
9) VEEE, Ristiina 
Veli-Pekka Johansson/Eero Venäläinen 
10) MOPO, Ristiina
Mirja Ojala/Pekka Ojala
Mukana oli 15 joukkuetta.
Liitomölkkypinssit: Mirja Ojala, Pentti Karjalainen, Saku Hassinen, Miika Kokkonen, Rauli Liimatainen.
Kisan järjestivät yhteistyössä Ristiinan Trampbikers ry. ja MK Lahti.

KIRVES MÖLKKY 30.6.
Duppeli arvotuin parein Lahen Kisapuistossa.
1) Irwin Salmensuo/Erppa Eronen 
2) Ile Horttanainen/Matti Lehtonen 
3) Pili Kirves/JJ Lehto
4) Mika/Timo

HAASTEOTTELU 18.6.
Lahen aurinkoisessa Kisapuistossa.
Liitomölkkyklupi - Muu maailma 14-14 (1237-1248).
1) Muu maailma: Esa Koponen, Anu Syyskukka, Veikko Ikonen, Pasi Tervala, Hannu Penkari, Liisa Kylliö, Jaana Mälkönen, Asko "Bonanza" Lallukka, Keke Anttila, Tipi Tuomola, Ilkka Horttanainen ja kapteeni Timo Kemppi.
2) Liitomölkkyklupi: Amalia Koskinen, Aija Hyttinen, Mika Köttö, Topi Vihervaara, Harry Asp, Pekka Luostarinen, Risto Niemi, Taikuri Salonen, Jake Ropponen, Maski Lehtonen, Juhis Mälkönen ja kapteeni Irwin Salmensuo.
Liitomölkkypinssi: Liisa Kylliö.
Perinneottelun järjesti MK Lahti ry.

RAME TURNAUS 17.6.
Lahen Kisapuistossa mölkyllä koreasti.
1) OTTOPOJAT, Lahti 
Keijo Anttila/Harri Voutilainen 
2) MARSAKU, Lahti 
Marku Hänninen/Sakari Yrjänheikki 
3) SIPULI HAJOO, Lahti 
Joonas Soini/Jaakko Räsänen 
4) WOODI+, Lahti 
Harry Asp/Irwin Salmensuo
5) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen 
6) AIRISTO, Lahti 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
7) SUNNARI HALKO, Hollola
Sanna Koskimaa/Ilkka Horttanainen 
8) ÄSSÄT, Lahti
Sari Kivimäki/JJ Lehto 
9) MA, Lahti 
Markku Mäntysalo/Jake Ropponen 
10 HII HOO TEAM II, Lahti 
Teppo Muhonen/Pekka Luostarinen 
11) LAHDEN PAIKKA MÖLKKY TEAM, Lahti 
Petri Kollin/Mika Köttö
12) OPA, Lahti ja Point Pub
Aaro Ollikainen/Olli Pitkälä
13) KOUKKUPOLVET, Heinola/Iitti
Pasi Tervala/Hannu Laaksonen 
14) RÄPELTÄJÄT, Lahti 
Maija Pesonen/Mervi Leskinen 
15) KYMIN LIEKKI, Kotka, Iiitti
Marko Timonen/Taisto Pellikka
16) YKK TAIKURIT, Lahti 
Taikuri Salonen/St1 Halmi
B-kaavio:
17) MUORI & KARHU, Lahti 
Katja Rajanummi/Petteri "Badding" Rajanummi
18) HII HOO TEAM, Lahti 
Jaana Mälkönen/Rame Rantanen
19) PAJU, Lahti
Pasi Welin/Jukka Järvinen
20) DURA, Lahti
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
21) VAHVASAHTI, Lahti 
Topi Vihervara/Marko Salonen
22) TEAM ROMO
Liisa Kylliö/Hannu Penkari
23) SETA, Lahti
Seppo Blumenthal/Heikki
24) JAKA, Lahti
Kari Niemi/Jamro Metsälä
Liitomölkkypinssi: Olli Pitkälä
KAIKKI osanottajat palkittiin !
Kisailun järjesti Hii Hoo Team.

11. SAKSAN MESTARUUSKISAT 16.-17.6.
Erlange.
1) Mölkkolution I
2) Cobra, Fin
3) Czech Mölkky A
4) Albi Rookies
5) HMS Paris Travelling Mölkky 
6) StarWars
7) Czech Mölkky Ex
8) Mölkkolution II
9) Konna & Koukku, Fin
10) Men O´Mölkk
Mukana oli 76 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Nurnbergin Pölkkyveikot.

NICE MÖLKKY 15.6.
Lahen Kisapuistossa.
1) Aija Hyttinen/Sanna Koskimaa
2) Mervi Paajanen/Sari Teivainen 
3) Mari Haasiatarha/Leena Jantunen 
4) Merja Nieminen/Tuula Töyrylä
5) Sari Kivimäki/Jaana Mälkönen 
6) Tiia Hiljanen/Pauliina Kainulainen 
7) Anu Syyskukka/Anne Kalliola
8) Amalia Koskinen/Jeba Paajanen
Mukana oli 17 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Kortteliliigan mölkkyjaoston miesjaosto.

SYSMÄLÄINEN LAHESSA 11.6.
Kisapuisto, Lahti.
1) POHJATON LEIVÄNHIMO
Ilkka Henrik Ykkönen/Joonas Soini
2) HII HOO TEAM
Juhis Mälkönen/Rame Rantanen 
3) PUUKÄSI
Jukka Reinamo/Jake Ropponen 
4) AIRISTO 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
5) CLUB CHICAGO
Jaakko Räsänen/Maski Lehtonen 
6) HII HOO TEAM II
Jaana Mälkönen/Pekka Luostarinen 
7) YKK TAIKURIT
Taikuri Salonen/Tili "Solmu" Kemppi 
8) LAHDEN PAIKKA MÖLKKY TEAM 
Petri Kollin/Mika Köttö 
9) RÄPELTÄJÄT 
Mervi Leskinen/Leo Oinonen 
10) RUUTIUKOT 
Petri Ahtola/Erkki Salmela
11) VAHVASAHTI 
Topi Vihervaara/Harry Asp
12) DURA
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
Keilojen väriyhdistelmillä oli mahdollisuus heittää 13 pistettä. Kaikki tähän "sysmäläiseen" yltäneet 20 pelaajaa saivat palkinnoksi Sysmän Leipä Oy:n Hapanruisleivän.
Kisan järjesti Paikan Mölkky Team.

SM-SINGELI 9.6.
Pukinmäen urheilupuisto Helsinki.
1) Pekka Lintunen, Lahti
2) Markku Mäntysalo, Lahti
3) Kai Oksa, Hyvinkää
4) Toni Laakso, Vantaa
5) Antti Aholainen, Lahti 
6) Tero Nikki, Lahti
7) Ilkka Horttanainen, Hollola
8) Aarre Salmensuo, Lahti
Mukana oli 109 pelaajaa.
Järjestelyistä vastasi Helsingin Mölkkyseura.

HYVINKÄÄ SINGELI 2.6.
1) Joni Eväkoski, Kotka
2) Ilkka Horttanainen, Hollola
3) Joosua Hiljanen, Hämeenkoski
4) Jaakko Räsänen, Lahti 
5) Sanna Koskimaa, Hollola
6) Jarko Ahokas, Lahti 
7) Pauli Kirves, Lahti 
8) Jari Eronen, Kärkölä
9) Jukka Reinamo, Helsinki
10) Mika Packalen, Hyvinkää
Mukana oli 16 pelaajaa.
Turnauksen organisoi Japi Eväkoski.

JANETZK1 KISA 29.5.
Hollolassa seuran jäsenten kisa.
1) Marko Lusi
2) Kai Oksa
3) Jari Haasiatarha
4) Leena Jantunen
Järjesti Janetzk1 ry.

NYYTTITURNAUS 28.5.
Lahen legendaarisessa Kisapuistossa.
1) MÖLKSUCKERS, Lahti
Pasi Lahti/Jaakko Räsänen
2) PAIKAN MÖLKKY TEAM, Lahti 
Petri Kollin/Esa Koponen 
3) BAD & RYYD, Lahti 
Janne Lehto/Juhis Mälkönen 
4) TOUKOMIEHET, Lahti 
Aarre Salmensuo/Seppo Rissanen 
5) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
6) ISOYLLÄRI, Lahti
Helena Pohjola/Arja
7) HUTIHEITTÄJÄT, Lahti
Matti Lehtonen/Harry Asp
8) SÄKÄ TEAM, Lahti
Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola
9) JANETZK1 DREAM TEAM, Hollola
Timo Kari/Pili Kirves
10) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
11) YKK MATA, Lahti
Taikuri Salonen/Marko Salonen
12) LIHAMAJONEESIPITALEIPÄMAUSTE, Lahti
Joonas Soini/Raija Soini
Mukana oli 24 joukkuetta.
Hieman pitkäksi venyneeseen arki-iltakisaan osallistui 24 joukkuetta.
Turnauksen järjesti M-tiimi.

TALLINNA OPEN 26.5.
Katriorgin kauniissa puistossa.
1) MÖRÖKÖLLIT, Lahti 
Matti Lehtonen/Antton Soini
2) EESTI, Tallinna
Märt Niinemägi/Aarne Kauber
3) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen
4) HMS TRAVELLING MÖLKKY, Helsinki 
Sami Boman/Daniel Boman
5) 
6)
7) YKK, Lahti
Tiina Saavalainen/Seppo Halmi
8)
B-finaali:
17) YKK YLLÄRI, Lahti
Seppo Rissanen/Marko Salonen 
18) A-TEAM, Tallinna
Aller Jöras/Argo Vörk
19) HMS FUGE, Helsinki
Tarja Reinamo/Jukka Reinamo
20) ISAD, Tallinna 
Ott Kristelstein/Hanno
Mukana oli 47 joukkuetta. Aurinko paistoi !
Kisan järjesti Eestin Mölkkyliitto.

SM ROCK-MÖLKKY 26.5.
1) Team 8-sali
2) OPKSSK
3) Lippu.fi 
Erikoisseppä: Arto Siiteri, 8-sali
Paras kannustus: Vain Kaksi Kalaa
Paras joukkuehenki: OPKSSK
Mr. RockMölkky: Hipo Lavikainen 
Miss RockMölkky: Riina Kivekäs
Järjestelyistä vastasivat Lahen Elmu ja Mölkkyliitto.

SM-DUPPELI 19.5.
Mahlun sikamölkkyareenalla.
1) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski
2) CLUB CHICAGO, Lahti 
Markku Vinni/Keke Anttila
3) HMS SÖPÖT SETÄMIEHET, Helsinki
Toni Laakso/Ari Vettenranta
4) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
Atte Veijalainen/Esa Oikari
5) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
6) HMS VARA-FLORE, Helsinki
7) COBRA, Hyvinkää
8) JANETZK1 HALKO, Hollola
Mukana oli 40 joukkuetta.
Kisan järjesti Mahlun Mölkkääjät.

RANSKA OPEN 19.-20.5.
Ranskan avoin mestaruusturnaus, Metz.
Mukana 330 joukkuetta. 10 joukkueen alkulohkot, 5  joukkueen jatkolohkot ja 128 parhaan cup -ottelut.
1) LES ANGIENS
Didier/Jean-Francois
2) AMC II
Rustu/Jeff
3) LOUPS ANGENTES I
Guilaume/Romain
4) GAROBIM
Julien/Rémy
5) LES GOUSSES
Guillaume/Davis
6) TEAM RYUGA
Rémy/Florentin
7) JACGUIE MICHEL
Sebastien/Philippe
8) LES SABOTS BIGNANAIS
Didier/Patrice
Suomalaisista jatko-otteluissa mukana:
Antti Soini/Jaakko Räsänen
Matti Lehtonen/Antton Soini
Jake Ropponen/Fabian Schömann (Fra)
Kisan järjesti n. 50 hengen talkoo-organisaation voimin keskellä kaupunkia olevassa puistossa Metz Mölkky.

III JAMES KISA 14.5.
Kymenkartanon entisen koulun kentällä Heinolassa.
1) Irwin Salmensuo 13 sarjapistettä, +104 pikkupistettä
2) Jake Ropponen 11, +139
3) Harry Asp 6, +18
4) Marko Stenroos 6, +9
5) Timo Kemppi 5, -6
6) Arto Väisänen 5, -42
7) Pekka Pietiläinen 5, -53
8) Pasi Tervala 5, -89
Kisailun järjesti MK Lahti Heinolan haaraosasto.

SENIORIT +60 -TURNAUS 10.5.
Unelmien liikuntapäivänä Lahen Kisapuistossa.
1) Voitto Törnvall 
2) Hannula Laaksonen, Iitti 
3) Irwin Salmensuo
4) Asko "Bonanza" Lallukka
5) Toivo Kiskonen
6) Jake Ropponen
7) Hannu Lekkermäki
8) Markku Mäntysalo
B-finaalin voitti (turnauksen 17.) Veikko Ikonen, Iitti.
Mukana oli 21 heittäjää.
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

LADY -TURNAUS 10.5. 
Kisapuisto, Lahti.
1) Helena Pohjola
2) Raija Soini 
3) Liisa Kylliö
B-finaalin voitti (turnauksen 10.) Seija Tingader.
Mukana oli 12 pelaajaa.
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

SUPERPELIT 5-6.5.
Kisapuisto, Lahti.
Katso virallinen tulospalaute: super2018tupa.pdf
1) K2, Hollola/Lahti
Ilkka Horttanainen/Keijo Anttila
2) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
3) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
Jyrki Harju/Vellu Halmila
4) KAAMEET VAPINAT, Lahti 
Ilkka Korpela/Teemu Tiainen
5) COBRA, Hyvinkää
Mika Packalen/Kai Oksa
6) CLUB CHICAGO, Lahti 
Jaakko Räsänen/Anton Soini
7) NOLLATOLERANS, Lahti 
Aarre Salmensuo/Jari Alanen 
8) EURON JYYSTÖ, Lahti 
Joonas Soini/Henrik Ojanen 
9) KYMILÄISET, Kotka
Joni Eväkoski/Marko Timonen 
10) PUNAKARHU, Hollola/Lahti
Kimmo Leppänen/Petteri Rajanummu
11) YKK ST1, Lahti 
Seppo Halmi/Marko Salonen 
12) JANETZK1 MAJA, Hollola
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha
13) PARTAHIPLARIT, Lahti 
Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen 
14) PILLI & PULLA, Lahti 
Sanna Jokinen/Olli Jokinen 
B-finaali:
15) MK LAHTI, Heinola/Lahti
Pasi Tervala/Harry Asp
16) RUUTIUKOT, Lahti 
Petri Ahtola/Erkki Salmela
17) K&K, Lahti 
Suvi Soini/Timo Hiltunen 
18) SÄKÄ TEAM, Lahti
Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola
19) TUNARIT, Lahti 
Jaana Mälkönen/Tero Nikki
20) KAAMEET APINAT, Lahti 
Ato Niemi/Ville Tähkönen 
21) ARMI&DANNY, Hämeenkoski 
Joosua Hiljanen/Tiia "17m" Hiljanen
22) HMS TRAVELLIG BAND, Helsinki
Sami Boman/Reijo Kolkkanen 
23) JUMI69, Heinola/Lahti 
Mika Laakkonen/Juha Loivunen 
24) TROMBI, Lahti 
Toivo Kiskonen/Tero Kiskonen 
25) PAIKAN MÖLKKY, Lahti
Esa Koponen/Petri Kollin
26) WOOD PUB, Lahti
Toivo Vihervaara/Seija Tingander
C-finaali:
27) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
28) OLAN MÖLKKY, Orimattila
Sape Laurila/Mooses Myllylä
29) SUPERANDY, Hotelli/Lahti 
Antti Hämäläinen/Maski Lehtonen 
30) KÄRKÖLÄN KUNTO, Lahti 
Asko Lallukka/Reijo Linna 
31) YKK TASE, Lahti 
Taisto Salonen/Seppo Rissanen 
32) HII HOO TEAM, Lahti 
Rame Rantanen/Pekka Luostarinen 
33) SAMPOT, Lahti 
Amalia Koskinen/Eero Koskinen 
34) DURA, Lahti 
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
Kahden aurinkoisen päivän aikana pelattii yhteensä 241 täyttä neljän erän ottelua ! 
Jokainen joukkue pelasi 13-15 ottelua.
Järjestelyistä vastasi Harold Ruokoniemellä vahvistettu MK Lahti ry.

KONVENTTIMÖLKKY 28.4.
Kisapuisto, Lahti.
Liittokokouksen oheiskilpailu.
1) Harry Asp/Esa Koponen
2) Liisa Kylliö/Petteri Rajanummi
3) Jaana Mälkönen/Topi Vihervaara
4) Aarre Salmensuo/Hannu Penkari

HMS MESTARUUSTURNAUS 28.4.
Viherniemenpuisto, Helsinki.
1) Olivier Allain
2) Damien Ladais 
3) Esa "Late" Terävä
4) Jukka Reinamo

HU(H)TIMÖLKKY 14.4.
Kotkan hallissa hiekalla.
1) KYMIFIBA, Hyvinkää/Kotka
Antti Hämäläinen/Joni Eväkoski
2) LIEKIN KETUT, Iitti
Veikko Ikonen/Taisto Pellikka
3) WOODIN HAILIT, Lahti 
Ilkka Horttanainen/Harry Asp
4) RUUTIUKOT, Lahti 
Erkki Saarela/Petri Ahtola
5) MÖLK YOUR WORLD, Helsinki
Damien Landais/Olivier Allain
6) KYMIMÖLK, Kotka
Marko Timonen/Asko "Pystäri" Timonen
7) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen
8) FAT & SHITTY, Lahti/Hyvinkää
Olli Jokinen/Kim Sundström
Kisailun järjesti Kymiläiset.

COSTA DEL SOL TRIPPELI 12.4.
1) OTTOPOJAT, Lahti 
Harri Voutilainen/Antton Soini/Keijo Anttila
2) COBRA, Alajärvi 
Kai Oksa/Seppo Käpyaho/Sari Pohjolainen 
3) MAINOSPAITA, Lahti 
Pekka Lintunen/Janne Lintunen/Mika Lahti 
4) TEAM REFLA
Pauli Kirves/Vito Rojas/Hannu Laaksonen
5) MÖLKKY 42
Kathi Bergold/Johannes Brelage/Roland Götz
6) KANAVARANTA, Asikkala
Timo Saari/Sirkka Haapanen/Antti Haapanen
7) HSM FUGE, Fuengirola
Esa Terävä/Pertti Nummi/Jukka Reinamo
8) LASVEL, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi/Markku Mäntysalo
Turnauksen järjesti Team Refla.


COSTA DEL SOL DUPPELI 11.4
1) MAINOSPAITA, Lahti
Pekka Lintunen/Janne Lintunen
2) HMS FUGE, Fuengirola
Esa Terävä/Pertti Nummi
3) MIKKELIN KITTAAJAT
Hannu Laaksonen/Harri Rimpilä
4) OTTOPOJAT, Lahti 
Harri Voutilainen/Keijo Anttila
5) TUPLAKOSSU, Lahti 
Sari Kivimäki/Janne Lehto
6) RAJUT, 
Tauno Toukola/Jukka Laitinen 
7) HMS NPV REISE MÖLKKY
Sami Boman/Johannes Brelage
8) ANSA, Lahti 
Sari Teivainen/Antti Hämäläinen
Järjesti Team Refla.

RAME 65-JUHLATURNAUS 7.4.
Energiahalli, Lahti. 
Lukkari, maalivahti, mölkkymies Raimo "Rame" Rantasen 65-v.juhlaturnaus.
Pelimuotona oli junior -mölkky.
1) PING
Marko Lusi/Markku Mäntysalo
2) WOODI
Timo Kemppi/Jake Ropponen
3) YKK
Seppo Rissanen/Taikuri Salonen
4) DREAM 
Sakari Yrjänheikki/Marku Hänninen 
5) PAIKKA
Esa Koponen/Mika Köttö 
6) MÖKS
Mervi Leskinen/Jari Sutinen
7) AIRI
Aija Hyttinen/Risto Niemi
8) HOO
Teppo Muhonen/Petteri Rajanummi
B-finaali:
9) HYÖKKÄÄVÄ HALKO
Sanna Koskimaa/Ilkka Henrik Horttanainen 
10) AD, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen 
11) BERIT 
Mervi Paajanen/Antton Soini 
12) HII 
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen 
C-finaali:
13) KONE 
Matti Lehtonen/Tero Nikki 
14) DURA
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
15) SAND, Nastola
Jaska Nirkko/Late Nirkko
16) IRTI 
Irwin Salmensuo/Timo Mäkijärvi 
17) HII HOO TEAM
Rame Rantanen/Pekka Luostarinen 
18) LEPPÄ
Tintti Leppäsalo/Jakke Leppäsalo 
Päivänsankari kiittää lämpimästi kaikkia osanottajia.

TIPUTURNAUS 30.3.
Energiahalli, Lahti
1) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
2) HILPPA, Lahti
Suvi Soini/Timo Hiltunen
3) KOPLAAJAT, Lahti
Jaana Mälkönen/Petteri Rajanummi
4) YKK MASE, Lahti 
Marko Salonen/Seppo Paulus
5) WOOD PUB, Lahti
Harry Asp/Taisto Pellikka
6) TILTUT, Iitti 
Anu Syrjänen /Paula Haapaniemi
7) JASKAT, Lahti 
Jaakko Räsänen/Keke Anttila
8) AIRISTO, Lahti 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
B-finaali:
9) NOITAUKOT, Lahti 
Irwin Salmensuo/Rame Rantanen
10) DURA, Lahti 
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
11) YKK TAIKURIT, Lahti 
Taikuri Salonen/St1 Halmi
12) MÖRÖKÖLLIT, Lahti 
Pauliina Kainulainen/Maski Lehtonen
Kisailun järjesti MK Lahti ry.

TALLINNA DUPPELI 18.3.
Kristiine Sportihall, Tallinna.
1) CHICAGO CLUB II, Lahti
Jaakko Räsänen/Keijo Anttila
2) MÖLK YOUR WOLRD, Helsinki
Olivier Allain/Damien Landais
3) EESTI
Vahur Kölvart/Beto Miljand
4) EST POHH
Indrek Vaho/Alger Jöras

EM-HALLIKISA 17.3.
Kristiine Sportihall, Tallinna.

1) JANETZK1 LIT, Hollola
Leena Jantunen/Ilkka Horttanainen/Tuomo Jantunen
2) VALLU, Eesti
Valeri Filipenko/Hanno Voole/Urmas Berkmann
3) MK LAHTI
Harry Asp/Pasi Tervala/Timo Kemppi
4) KONNA&KOUKKU, Lahti
Suvi Soini/Antton Soini/Timo Hiltunen
5) LASVEL, Lahti 
Risto Niemi/Markku Mäntysalo/Voitto Törnvall/Aija Hyttinen
6) MAHLU I, Mahlu
Jyrki Harju/Yrjö Soidinmäki/Pentti Autio
7) A-TEAM, Eesti
Alger Jöras/Ott Kristelstein/Hanno
8) JANETZK1 MAJAKKA, Hollola
Jari Haasiatarha/Mari Haasiatarha/Ari Vettenranta
B-finaali:
1) JVT, Hämeenkoski
Joosua Hiljanen/Tiia Hiljanen/Vilperi Leinonen
2) CHICAGO CLUB, Lahti 
Markku Vinni/Jaakko Räsänen/Keijo Anttila/Sinikka Irri
3) EESTI
Vahur Kölvart/Märt Niinemägi/Aarre Kauber
4) JEGGU JANETZK1, Hollola
Toni Rask/Martti Rask/Jarmo Rantanen

HAASTEOTTELU 3.3.
Energiahalli, Lahti. Perinteitä vaaliva haasteottelu Kortteliliigan mölkkyjaosto vs. Maajoukkue. 
Pelattiin femmoja, nelureita, trippeleitä ja duppeleita. Lopputulema 14-28.
Maajoukkueessa pelasivat: Mervi Leskinen, Jaana Mälkönen, Pekka Pietiläinen, Pauli Kirves, Jaakko Räsänen, Harry Asp, Pasi Tervala, Joosua Hiljanen ja Jake Ropponen. 
Upealla ruåtsalais -teemalla kamppailua väritti mölkkyjaosto kokoonpanolla: Marppi Haasiatarha, Suvi Soini, Tipi Tuomola, Irwin Salmensuo, Juhis Mälkönen, Hannu Penkari, Jarppi Haasiatarha, Juntta Jokinen ja aktiivivahvistus Kimmo Leppänen.

SM-HALLIKISA 24-25.2.
Energiahalli, Lahti.
1) MK LAHTI
Harry Asp/Jäykkäkäsi-Jake Ropponen 
2) SITI SEKA, Asikkala
Kari Mikkola/Seppo Nieminen 
3) KÖMÖ03 JUKA, Köyliö 
Juho Kivimäki/Kari Kauramaa
4) SANDELS, Nastola
Late Nirkko/Kimmo Nirkko
5) EESTI I, Tallinna
Märt Niinemägi/Vahur Kölvart
6) MÖYSÄN MESUT, Lahti 
Harri Voutilainen/Jarmo Loikkanen 
7) ALAKOUKKU, Lahti 
Antton Soini/Pauli Kirves
8) HMS AKATEMIA II, Helsinki 
Juha Hammeren/Jukka Mäntylä
Mukaan ilmoittautui 100 joukkuetta, joista peleihin osallistui 98.
Kisan järjesti Lahden Kortteliliigan mölkkyjaosto.

SINGELIDUPPELI 17.2.
Energiahalli, Lahti.
16 pelaajaa pelasi ensin kahdessa lohkossa duppeleita henkilökohtaisista pisteistä, jonka jälkeen pelaajat jaettiin pareihin lohkomenestyksen perusteella ja välierät sekä sijoitusottelut pelattiin paripeleinä.
1) Risto Niemi/Damien Landais
2) Hannu Laaksonen/Pasi Tervala
3) Timo Kemppi/Marko Timonen
4) Markku Mäntysalo/Petteri Rajanummi
5) Harry Asp/Jake Ropponen 
6) Jari Haasiatarha/Topi Vihervaara
7) Joni Eväkoski/Olivier Allanin 
8) Irwin Salmensuo/Timo Kari
Ei liitomölkkysuorituksia.
Järjestelyistä vastasi MK Lahti ry.

JANETZK1 TUPAMÖLKKY 10.2.
1) Jarppi Haasiatarha 
2) Kuksa Oksa
3) Marppi Haasiatarha
4) Masa Rask
Kisan järjesti Janetzk1 ry.

PHR-SH -TURNAUS 3.2.
Energiahalli Lahti.
1) Tipi "Omo" Tuomola, 10 pis
2) Jake Ropponen, 8 pis (+69)
3) Esa Koponen, 8 pis (+16)
4) Risto Niemi, 8 pis (+4)
5) Markku Mäntysalo, 6 pis (+10)
6) Irwin Salmensuo, 6 pis (+5)
7) Taisto Salonen, 6 pis (-94)
8) Juhis Mälkönen, 4 pis (yhdellä lisäosumalla pronssille !!!)
Kisa järjesti Irwin`s Mölk Skolan 7-vuosikurssi.

LADY -TURNAUS 3.2.
Energiahalli Lahti
1) Liisa Kylliö, 9 pis
2) Aija Hyttinen, 9 pis
3) Jaana Mälkönen, 9 pis
4) Sari Kivimäki, 8 pis
5) Amalia Koskinen, 8 pis
6) Mervi Leskinen, 7 pis 
7) Helena Niutanen, 3 pis 
8) Sirkku Lekkermäki, 3 pis

LUMI MÖLKKY 3.2.
Muusan Krouvin puisto Espoo.
1) HMS JUDA
Jukka Mäntylä/Daniel Boman
2) KYMILÄISET
Joni Eväkoski/Japi Eväkoski
3) HMS TRAVELLING MÖLKKY
Sami Boman/Miro

KOTKA OPEN 27.1.
Hiekalla heleästi hallissa.
1) WOODI, Lahti
Harry Asp/Jake "Ajovalo" Ropponen 
2) HOOLIGANS COBRA, Iitti/Hki
Hannu Laaksonen/Damien Landais
3) KOUKKUPOLVET, Heinola, Lahti 
Pasi Tervala/Keke Anttila
4) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
Sijat 5-8:
HMS KYMI, Kotka/Hki
Marko Timonen/Sami Boman
YKK-ST1, Lahti
Marko Salonen/Seppo Halmi
RUUTIUKOT, Lahti
Petri Ahtola/Erkki Salmela
CLUB CHICAGO, Lahti
Jaakko Räsänen/Markku Kyyrönen
Mukana oli 25 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Kymiläiset.

HIIHTOMÖLKKY 13.1.
Radiomäen kentällä Lahessa.
1) Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola
2) Jaana Mälkönen/Esa Koponen 
3) Sirkku Lekkermäki/Hannu Lekkermäki 
Kisan järjesti Sampot ry.

JUNIORMÖLKKY 6.1.2018
Energiahalli, Lahti.
1) SANDELS, Nastola
Late Nirkko/Jaska Nirkko
2) JANETZK1, Hollola
Marppi Haasiatarha/Jarppi Haasiatarha
3) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen 
4) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
5) LEIKKISONNIT, Iitti 
Hannu Laaksonen/Taisto Pellikka
6) YKK, Lahti 
Seppo Rissanen/Taikuri Salonen 
7) AIRISTO, Lahti 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
8) NOLLAT, Lahti 
Irwin Salmensuo/Rame Rantanen
B-finaali:
9) MATO, Lahti 
Markku Mäntysalo/Topi Vihervaara
10) VEIJO ESSON VOISILMÄPULLAT, Lahti 
Marko Salonen/St1 Halmi
11) M-TIIMI, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
12) COBRA, Hyvinkää 
Mika Packalen/Kim "Suklaa" Sundström
C-finaali:
13) PAINIKOPLA, Lahti 
Puolinelsson Myllylä/Juntta Jokinen 
14) PAIKAN MÖLKKY, Lahti 
Esa Koponen/Mika Köttö 
15) ÄSSÄT, Lahti 
Sanna Jokinen/Sanna Laurila
16) ANDY CO, Hyvinkää 
Miro Koivisto/Antti Hämäläinen 
17) PUHISIJAT, Lahti
Mervi Leskinen/Leo Oinonen
18) WOOD PUB, Lahti/Heinola
Harry Asp/Pasi Tervala.
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Yli 7,5 tuntia kestäneen kisailun järjesti MK Lahti ry.