ImageYksi liigaperheen parhaista lajeista lienee petankki, joka sopii kaikille teinistä vaariin. Laji on myös halpa - pallosarja irtoaa muutamalla kymmenellä eurolla. Harrastettavuutta korostaa lisäksi lajin sosiaalinen luonne, korttelipetankki onkin parhaimmillaan enemmän seurustelua kuin vakavasti otettavaa urheilua.

Pääjuttu on kesäisin Kisapuistossa heitettävä trippelisarja. Peli-ilta on tiistai ja illan aikana heitetään yleensä 1-3 peliä, yhteen peliin osallistuu aina joukkueesta 3 henkilöä, mutta eri peleissä joukkueen pelaajia voi vaihdella, joten kaikki mahtuvat varmasti mukaan ja pääsevät myös heittämään.

Petankkisarja on kaikille avoin ja tervetulleita mukaan ovat taloyhtiöiden, koululuokkien, työpaikkojen, yhdistysten, kerhojen, ymv. joukkueet, eikä mikään estä kasaamasta sopuisaa joukkuetta vaikkapa omasta perheestä tai ystäväpiiristä ! 


PETANKKIKESÄ 2018 REUNAEHDOT
Kaveriporukoiden rautapallojuhlat jatkuvat:
- peli-ilta on tiistai, klo 17.30 alkaen...
- pelipaikka on Kisapuiston tasankoradat
- pelimuotona on trippeli, joukkueessa pelaa kerralla 3 henkilöä
- osanottomaksu 80 euroa / joukkue / sarja 
- joukkueen pelaajamäärää ei ole rajoitettu
- jäsenmaksu 25 euroa / pelaaja

KESÄSARJAT 2017 KUNNIA- JA MAINETAULU
Ykkönen:
1) NASSU
Antero Lehti, Jussi Lehti, Risto Tuiskula, Ville Sappinen, Simo Linteri ja kapteeni Ismo Ristolainen.
2) ASUNTOAREA
Olli Kaarela, Kimmo Leppänen, Toni Siro, Jani Maaskola, Rami Voutilainen ja kapteeni Tero Nikki.
3) WOODI
Toivo Vihervaara, Juha-Pekka Mälkönen, Markku Uusipiuhari, Harry Asp ja kapteeni Timo Kemppi.
4) NASSU II
Jarkko Kallio, Veijo Lyyra, Tapio Hirvonen, Veijo Hakanen, Ritva Hakanen ja kallionkova kapteeni Rauno Kallio.
Kakkonen:
1) SAMULI BLUES
Mika Jortikka, Jukka Paavilainen, Timo Malasto, Janne Rikkonen ja kapteeni Jari Korvenaro.
2) VANHA TUPPI
Matti Lehtonen, Timo "Hilpeä" Hiltunen, Jorma Hupli ja Pauli Kirves.
3) MÖYSÄN MESUT
Harri Voutilainen, Jarmo Loikkanen, Martti Lohtander, Tomi "Normaali" Helminen ja kapteeni Sirkku Soikkeli.
4) OLDI
Jorma Saksola, Olli Turunen, Hannu Järvinen, Markku Kurikka ja kapteeni Jukka Seppälä.
Kolmonen:
1) MAHLOTTOMAT
Keijo Laakso, Marko Savonen, Risto Leinonen, Aki Siirola, Jarno Nousiainen ja kapteeni Törä Nousiainen.
2) TEAM TUPPI
Antton Soini, Mervi Paajanen, Juhani Rahikainen, Jone Väisänen ja kapteeni Antti Soini.
3) TERÄSPALLIT
Olli Jokinen, Ville Myllylä, Tommi Kyllönen, Petteri Rajanummi, Juha Teivainen, Sanna Jokinen ja kapteeni Sari Teivainen.
4) ILONEN KULKIJA
Tero Kaasalainen, Martti Mäkelä, Jari Nieminen, Mika Ikonen, Heikki Vuorinen ja pääpelaaja Wäxy Väkeväinen.

PETANKKI CUP 2017
Kaikki sarjajoukkueet osallistuvat automaattisesti myös petankki cup´iin.
Karsintakierros:
AsuntoArea - Vanha Tuppi 13-0
Team Tuppi - Ne Äijät 12-13
Karanda - Samuli Blues 3-13
Iloinen Kulkija - Hokebi 13-8
1-kierros:
AsuntoArea - Maltaan Voima 11-13
Oldi - Woodi 8-13
Mahlottomat - Snadistit 13-6
Teräspallit - Ne Äijät 11-13
Nitro Karanda - Samuli Blues 2-13
Möysän Mesut - Nassu II 13-3
Wood Pirates - Nice Karanda 13-1
Nassu - Iloinen Kulkija 13-0
Toinen kierros:
Samuli Blues - Möysän Mesut 7-13
Mahlottomat - Ne Äijät 3-13
Maltaan Voima - Woodi 9-13
Wood Pirates - Nassu 6-13
Välierät:
Woodi - Ne Äijät 13-5
Möysän Mesut - Nassu 7-13
Finaali:
Woodi - Nassu 13-11

ARVONTATURNAUS
Kaikille avoin arvontaturnaus Kisapuistossa tiistaina 27.6.
1) Antero Lehti/Irwin Salmensuo
2) Rane Kallio/Keke
3) Rami Voutilainen/Ellu Vierula
4) Harry Asp/Rekku Svärd

KARANDA CUP 22.7.
Kankolassa kilkattiin;
1) Rane ja Jarkko
2) Paula ja Erkki
3) Anja ja Alli
4) Tuomo ja Jarmo
Mukana oli 27 osanottajaa.
Järjestelyistä vastasi Jalkaranta Petankki ry.

OTTELUOHJELMA
Virallinen ohjelma löytyy aina netistä.

SARJASYSTEEMI 2017
Pelataan 1 x alkusarjat kahdessa lohkossa.
Pelataan jatkosarjat kolmella sarjatasolla;
Alkulohkojen 1-3 pelaavat 2 x ykkösen ja välierä- sekä mitalimatsit.
Alkulohkojen 4-6 pelaavat 2 x kakkosen ja välierä- sekä mitalimatsit.
Alkulohkojen 7-10 pelaavat 2 x kolmosen ja välierä- sekä mitalimatsit.

MATERIAALIPANKKI
Pelaajaluettelo.doc: petpellis.doc
Pelaajaluettelo.pdf: petpellis.pdf
Jäsenmaksutilisiirto: petjm.pdf
Osanottomaksutilisiirto: petom.pdf
Tarvittaessa voit tilata uuden tilisiirron liigan toimistolta, esim. yrityskäyttöön.

JÄSENMAKSUT
Jäsenmaksu kaudelle 2017 on 25 euroa / pelaaja.
Maksu ei sisällä vakuutusta, kaikki osallistuvat toimintaa omalla vastuullaan.
Joukkueen vetäjä kerää ja maksaa joukkueensa kaikki jäsenmaksut yhdellä kertaa.

EROTUOMARIT
Peli-iltojen erotuomareina toimivat kaikilla mahdollisilla sääntötulkintaoikeuksilla Tibu Hirvonen, Risto Tuiskula ja Tero Nikki.

THE PETANKKIJAOSTO
Petankkijaosto on luottamushenkilöpohjalta lajin ylin päättävä elin, sen päätöksistä voi tarvittaessa valittaa yhdistyksen johtokunnalle.
pj. Harry Asp
Jarkko Kallio
Timo Kemppi
Ippo Ordning
Rauno Kallio

CUP-MESTARIT
Sarjan ohella pelataan myös erillinen cup, johon kaikki joukkueet osallistuvat automaattisesti.

CUP 2015 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

CUP 2016 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Raimo Voutilainen ja Jani Maaskola.

CUP 2017 WOODI
Timo Kemppi, Harry Asp, Juha-Pekka Mälkönen, Topi Vihervaara ja Markku Uusipiuhari.

KORTTELILIIGAMESTARIT

(kaikista sijoituksista ja kokoonpanoista otetaan tietoa vastaan liigan toimistolla)

1994 REISSUMIEHET

1995 REISSUMIEHET

1996 UNTAMOT

1997 TENUKEPIT

1998 AUTO GALLIALAINEN
Rane Kallio,

1999 TOPLITE
Jukka Pöyry, 

2000 PURVAC
Tapio Sappinen, Ville Sappinen, Timo Hiltunen ja Olli Kaarela.

2001 LVI-DELFIINI
Tero Nikki, Jarkko Kallio, Timo Hiltunen.

2002 TOPLITE
Jukka Pöyry, Marko Jakonen ja A-P. Mäkelä.

2003 SC LOIKKARIT
Tore, Miro Heikkilä, Jano Hälinen, Harry Asp, Jarkko Kallio ja Marko Jakonen.

2004 TOPLITE
Henry Myyryläinen, Marko Jakonen ja Jukka Pöyry.

2005 NASSU
Ville Sappinen, Tapio Sappinen, Raimo Kaulio, Risto Tuiskula ja Ismo Ristolainen.

2006 TOPLITE
Jukka Pöyry, Marko Jakonen ja Antti Lehtonen.

2007 LAHDEN AUTOLASIKESKUS
Seppo Koistiola, Markku Uusi-Piuhari, Hannu Niemeläinen ja Jari Korvenaro.

2008 ASUNTOAREA
Annika Nikki, Tero Nikki, Rami Voutilainen ja Jarkko Kallio.

2009 NASSU
Ismo Ristolainen, Ville Sappinen, Tapio Sappinen, Tapio Hirvonen, Risto Tuiskula ja Raimo Kaulio.

2010 NIMETÖN
Jukka Pöyry ja Jukka Holopainen.

2011 MESTARIT
Jukka Pöyry ja Jukka Holopainen.

2012 MESTARIT
Jukka Pöyry, Jukka Holopainen ja Waraporn Thongthang.

2013 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela ja Jani Maaskola.

2014 NASSU
Ismo Ristolainen, Risto Tuiskula, Jukka Holopainen ja Jukka Pöyry.

2015 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

2016 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

2017 NASSU
Antero Lehti, Jussi Lehti, Risto Tuiskula, Simo Linteri, Ville Sappinen ja kapteeni Ismo Ristolainen.