Uljaan mölkkykauden 2017-2018 aikana olemme pelanneet värikkääseen lajihistoriaan mm. seuraavat tapahtumat...
Uuden käytännön mukaan tuloksiin kirjataan vain joukkueen kotipaikka, ei välttämättä kaikkien pelaajien kotipaikkaa.

SM-DUPPELI 19.5.
Mahlun sikamölkkyareenalla.
1) KYMILÄISET, Kotka
Marko Timonen/Joni Eväkoski
2) CLUB CHICAGO, Lahti 
Markku Vinni/Keke Anttila
3) HMS SÖPÖT SETÄMIEHET, Helsinki
Toni Laakso/Ari Vettenranta
4) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
Atte Veijalainen/Esa Oikari
5) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
6) HMS VARA-FLORE, Helsinki
7) COBRA, Hyvinkää
8) JANETZK1 HALKO, Hollola
Mukana oli 40 joukkuetta.
Kisan järjesti Mahlun Mölkkääjät.

RANSKA OPEN 19.-20.5.
Ranskan avoin mestaruusturnaus, Metz.
Mukana 330 joukkuetta. 10 joukkueen alkulohkot, 5  joukkueen jatkolohkot ja 128 parhaan cup -ottelut.
1)
2)
3) 
Suomalaisista jatko-otteluissa mukana:
Antti Soini/Jaakko Räsänen
Matti Lehtonen/Antton Soini
Jake Ropponen/Fabian Schömann (Fra)
Kisan järjesti n. 50 hengen talkoo-organisaation voimin keskellä kaupunkia olevassa puistossa Metz Mölkky.

III JAMES KISA 14.5.
Kymenkartanon entisen koulun kentällä Heinolassa.
1) Irwin Salmensuo 13 sarjapistettä, +104 pikkupistettä
2) Jake Ropponen 11, +139
3) Harry Asp 6, +18
4) Marko Stenroos 6, +9
5) Timo Kemppi 5, -6
6) Arto Väisänen 5, -42
7) Pekka Pietiläinen 5, -53
8) Pasi Tervala 5, -89
Kisailun järjesti MK Lahti Heinolan haaraosasto.

SENIORIT +60 -TURNAUS 10.5.
Unelmien liikuntapäivänä Lahen Kisapuistossa.
1) Voitto Törnvall 
2) Hannula Laaksonen, Iitti 
3) Irwin Salmensuo
4) Asko "Bonanza" Lallukka
5) Toivo Kiskonen
6) Jake Ropponen
7) Hannu Lekkermäki
8) Markku Mäntysalo
B-finaalin voitti (turnauksen 17.) Veikko Ikonen, Iitti.
Mukana oli 21 heittäjää.
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

LADY -TURNAUS 10.5. 
Kisapuisto, Lahti.
1) Helena Pohjola
2) Raija Soini 
3) Liisa Kylliö
B-finaalin voitti (turnauksen 10.) Seija Tingader.
Mukana oli 12 pelaajaa.
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

SUPERPELIT 5-6.5.
Kisapuisto, Lahti.
Katso virallinen tulospalaute: super2018tupa.pdf
1) K2, Hollola/Lahti
Ilkka Horttanainen/Keijo Anttila
2) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
3) MAHLUN MÖLKKÄÄJÄT, Mahlu
Jyrki Harju/Vellu Halmila
4) KAAMEET VAPINAT, Lahti 
Ilkka Korpela/Teemu Tiainen
5) COBRA, Hyvinkää
Mika Packalen/Kai Oksa
6) CLUB CHICAGO, Lahti 
Jaakko Räsänen/Anton Soini
7) NOLLATOLERANS, Lahti 
Aarre Salmensuo/Jari Alanen 
8) EURON JYYSTÖ, Lahti 
Joonas Soini/Henrik Ojanen 
9) KYMILÄISET, Kotka
Joni Eväkoski/Marko Timonen 
10) PUNAKARHU, Hollola/Lahti
Kimmo Leppänen/Petteri Rajanummu
11) YKK ST1, Lahti 
Seppo Halmi/Marko Salonen 
12) JANETZK1 MAJA, Hollola
Mari Haasiatarha/Jari Haasiatarha
13) PARTAHIPLARIT, Lahti 
Juhis Mälkönen/Teppo Muhonen 
14) PILLI & PULLA, Lahti 
Sanna Jokinen/Olli Jokinen 
B-finaali:
15) MK LAHTI, Heinola/Lahti
Pasi Tervala/Harry Asp
16) RUUTIUKOT, Lahti 
Petri Ahtola/Erkki Salmela
17) K&K, Lahti 
Suvi Soini/Timo Hiltunen 
18) SÄKÄ TEAM, Lahti
Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola
19) TUNARIT, Lahti 
Jaana Mälkönen/Tero Nikki
20) KAAMEET APINAT, Lahti 
Ato Niemi/Ville Tähkönen 
21) ARMI&DANNY, Hämeenkoski 
Joosua Hiljanen/Tiia "17m" Hiljanen
22) HMS TRAVELLIG BAND, Helsinki
Sami Boman/Reijo Kolkkanen 
23) JUMI69, Heinola/Lahti 
Mika Laakkonen/Juha Loivunen 
24) TROMBI, Lahti 
Toivo Kiskonen/Tero Kiskonen 
25) PAIKAN MÖLKKY, Lahti
Esa Koponen/Petri Kollin
26) WOOD PUB, Lahti
Toivo Vihervaara/Seija Tingander
C-finaali:
27) AIRISTO, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
28) OLAN MÖLKKY, Orimattila
Sape Laurila/Mooses Myllylä
29) SUPERANDY, Hotelli/Lahti 
Antti Hämäläinen/Maski Lehtonen 
30) KÄRKÖLÄN KUNTO, Lahti 
Asko Lallukka/Reijo Linna 
31) YKK TASE, Lahti 
Taisto Salonen/Seppo Rissanen 
32) HII HOO TEAM, Lahti 
Rame Rantanen/Pekka Luostarinen 
33) SAMPOT, Lahti 
Amalia Koskinen/Eero Koskinen 
34) DURA, Lahti 
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
Kahden aurinkoisen päivän aikana pelattii yhteensä 241 täyttä neljän erän ottelua ! 
Jokainen joukkue pelasi 13-15 ottelua.
Järjestelyistä vastasi Harold Ruokoniemellä vahvistettu MK Lahti ry.

KONVENTTIMÖLKKY 28.4.
Kisapuisto, Lahti.
Liittokokouksen oheiskilpailu.
1) Harry Asp/Esa Koponen
2) Liisa Kylliö/Petteri Rajanummi
3) Jaana Mälkönen/Topi Vihervaara
4) Aarre Salmensuo/Hannu Penkari

HMS MESTARUUSTURNAUS 28.4.
Viherniemenpuisto, Helsinki.
1) Olivier Allain
2) Damien Ladais 
3) Esa "Late" Terävä
4) Jukka Reinamo

HU(H)TIMÖLKKY 14.4.
Kotkan hallissa hiekalla.
1) KYMIFIBA, Hyvinkää/Kotka
Antti Hämäläinen/Joni Eväkoski
2) LIEKIN KETUT, Iitti
Veikko Ikonen/Taisto Pellikka
3) WOODIN HAILIT, Lahti 
Ilkka Horttanainen/Harry Asp
4) RUUTIUKOT, Lahti 
Erkki Saarela/Petri Ahtola
5) MÖLK YOUR WORLD, Helsinki
Damien Landais/Olivier Allain
6) KYMIMÖLK, Kotka
Marko Timonen/Asko "Pystäri" Timonen
7) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen
8) FAT & SHITTY, Lahti/Hyvinkää
Olli Jokinen/Kim Sundström
Kisailun järjesti Kymiläiset.

COSTA DEL SOL TRIPPELI 12.4.
1) OTTOPOJAT, Lahti 
Harri Voutilainen/Antton Soini/Keijo Anttila
2) COBRA, Alajärvi 
Kai Oksa/Seppo Käpyaho/Sari Pohjolainen 
3) MAINOSPAITA, Lahti 
Pekka Lintunen/Janne Lintunen/Mika Lahti 
4) TEAM REFLA
Pauli Kirves/Vito Rojas/Hannu Laaksonen
5) MÖLKKY 42
Kathi Bergold/Johannes Brelage/Roland Götz
6) KANAVARANTA, Asikkala
Timo Saari/Sirkka Haapanen/Antti Haapanen
7) HSM FUGE, Fuengirola
Esa Terävä/Perti Nummi/Jukka Reinamo
8) LASVEL, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi/Markku Mäntysalo
Turnauksen järjesti Team Refla.


COSTA DEL SOL DUPPELI 11.4
1) MAINOSPAITA, Lahti
Pekka Lintunen/Janne Lintunen
2) HMS FUGE, Fuengirola
Esa Terävä/Pertti Nummi
3) MIKKELIN KITTAAJAT
Hannu Laaksonen/Harri Rimpilä
4) OTTOPOJAT, Lahti 
Harri Voutilainen/Keijo Anttila
5) TUPLAKOSSU, Lahti 
Sari Kivimäki/Janne Lehto
6) RAJUT, 
Tauno Toukola/Jukka Laitinen 
7) HMS NPV REISE MÖLKKY
Sami Boman/Johannes Brelage
8) ANSA, Lahti 
Sari Teivainen/Antti Hämäläinen
Järjesti Team Refla.

RAME 65-JUHLATURNAUS 7.4.
Energiahalli, Lahti. 
Lukkari, maalivahti, mölkkymies Raimo "Rame" Rantasen 65-v.juhlaturnaus.
Pelimuotona oli junior -mölkky.
1) PING
Marko Lusi/Markku Mäntysalo
2) WOODI
Timo Kemppi/Jake Ropponen
3) YKK
Seppo Rissanen/Taikuri Salonen
4) DREAM 
Sakari Yrjänheikki/Marku Hänninen 
5) PAIKKA
Esa Koponen/Mika Köttö 
6) MÖKS
Mervi Leskinen/Jari Sutinen
7) AIRI
Aija Hyttinen/Risto Niemi
8) HOO
Teppo Muhonen/Petteri Rajanummi
B-finaali:
9) HYÖKKÄÄVÄ HALKO
Sanna Koskimaa/Ilkka Henrik Horttanainen 
10) AD, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen 
11) BERIT 
Mervi Paajanen/Antton Soini 
12) HII 
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen 
C-finaali:
13) KONE 
Matti Lehtonen/Tero Nikki 
14) DURA
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
15) SAND, Nastola
Jaska Nirkko/Late Nirkko
16) IRTI 
Irwin Salmensuo/Timo Mäkijärvi 
17) HII HOO TEAM
Rame Rantanen/Pekka Luostarinen 
18) LEPPÄ
Tintti Leppäsalo/Jakke Leppäsalo 
Päivänsankari kiittää lämpimästi kaikkia osanottajia.

TIPUTURNAUS 30.3.
Energiahalli, Lahti
1) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen
2) HILPPA, Lahti
Suvi Soini/Timo Hiltunen
3) KOPLAAJAT, Lahti
Jaana Mälkönen/Petteri Rajanummi
4) YKK MASE, Lahti 
Marko Salonen/Seppo Paulus
5) WOOD PUB, Lahti
Harry Asp/Taisto Pellikka
6) TILTUT, Iitti 
Anu Syrjänen /Paula Haapaniemi
7) JASKAT, Lahti 
Jaakko Räsänen/Keke Anttila
8) AIRISTO, Lahti 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
B-finaali:
9) NOITAUKOT, Lahti 
Irwin Salmensuo/Rame Rantanen
10) DURA, Lahti 
Anja Koivikko/Seppo Koivikko
11) YKK TAIKURIT, Lahti 
Taikuri Salonen/St1 Halmi
12) MÖRÖKÖLLIT, Lahti 
Pauliina Kainulainen/Maski Lehtonen
Kisailun järjesti MK Lahti ry.

TALLINNA DUPPELI 18.3.
Kristiine Sportihall, Tallinna.
1) CHICAGO CLUB II, Lahti
Jaakko Räsänen/Keijo Anttila
2) MÖLK YOUR WOLRD, Helsinki
Olivier Allain/Damien Landais
3) EESTI
Vahur Kölvart/Beto Miljand
4) EST POHH
Indrek Vaho/Alger Jöras

EM-HALLIKISA 17.3.
Kristiine Sportihall, Tallinna.

1) JANETZK1 LIT, Hollola
Leena Jantunen/Ilkka Horttanainen/Tuomo Jantunen
2) VALLU, Eesti
Valeri Filipenko/Hanno Voole/Urmas Berkmann
3) MK LAHTI
Harry Asp/Pasi Tervala/Timo Kemppi
4) KONNA&KOUKKU, Lahti
Suvi Soini/Antton Soini/Timo Hiltunen
5) LASVEL, Lahti 
Risto Niemi/Markku Mäntysalo/Voitto Törnvall/Aija Hyttinen
6) MAHLU I, Mahlu
Jyrki Harju/Yrjö Soidinmäki/Pentti Autio
7) A-TEAM, Eesti
Alger Jöras/Ott Kristelstein/Hanno
8) JANETZK1 MAJAKKA, Hollola
Jari Haasiatarha/Mari Haasiatarha/Ari Vettenranta
B-finaali:
1) JVT, Hämeenkoski
Joosua Hiljanen/Tiia Hiljanen/Vilperi Leinonen
2) CHICAGO CLUB, Lahti 
Markku Vinni/Jaakko Räsänen/Keijo Anttila/Sinikka Irri
3) EESTI
Vahur Kölvart/Märt Niinemägi/Aarre Kauber
4) JEGGU JANETZK1, Hollola
Toni Rask/Martti Rask/Jarmo Rantanen

HAASTEOTTELU 3.3.
Energiahalli, Lahti. Perinteitä vaaliva haasteottelu Kortteliliigan mölkkyjaosto vs. Maajoukkue. 
Pelattiin femmoja, nelureita, trippeleitä ja duppeleita. Lopputulema 14-28.
Maajoukkueessa pelasivat: Mervi Leskinen, Jaana Mälkönen, Pekka Pietiläinen, Pauli Kirves, Jaakko Räsänen, Harry Asp, Pasi Tervala, Joosua Hiljanen ja Jake Ropponen. 
Upealla ruåtsalais -teemalla kamppailua väritti mölkkyjaosto kokoonpanolla: Marppi Haasiatarha, Suvi Soini, Tipi Tuomola, Irwin Salmensuo, Juhis Mälkönen, Hannu Penkari, Jarppi Haasiatarha, Juntta Jokinen ja aktiivivahvistus Kimmo Leppänen.

SM-HALLIKISA 24-25.2.
Energiahalli, Lahti.
1) MK LAHTI
Harry Asp/Jäykkäkäsi-Jake Ropponen 
2) SITI SEKA, Asikkala
Kari Mikkola/Seppo Nieminen 
3) KÖMÖ03 JUKA, Köyliö 
Juho Kivimäki/Kari Kauramaa
4) SANDELS, Nastola
Late Nirkko/Kimmo Nirkko
5) EESTI I, Tallinna
Märt Niinemägi/Vahur Kölvart
6) MÖYSÄN MESUT, Lahti 
Harri Voutilainen/Jarmo Loikkanen 
7) ALAKOUKKU, Lahti 
Antton Soini/Pauli Kirves
8) HMS AKATEMIA II, Helsinki 
Juha Hammeren/Jukka Mäntylä
Mukaan ilmoittautui 100 joukkuetta, joista peleihin osallistui 98.
Kisan järjesti Lahden Kortteliliigan mölkkyjaosto.

SINGELIDUPPELI 17.2.
Energiahalli, Lahti.
16 pelaajaa pelasi ensin kahdessa lohkossa duppeleita henkilökohtaisista pisteistä, jonka jälkeen pelaajat jaettiin pareihin lohkomenestyksen perusteella ja välierät sekä sijoitusottelut pelattiin paripeleinä.
1) Risto Niemi/Damien Landais
2) Hannu Laaksonen/Pasi Tervala
3) Timo Kemppi/Marko Timonen
4) Markku Mäntysalo/Petteri Rajanummi
5) Harry Asp/Jake Ropponen 
6) Jari Haasiatarha/Topi Vihervaara
7) Joni Eväkoski/Olivier Allanin 
8) Irwin Salmensuo/Timo Kari
Ei liitomölkkysuorituksia.
Järjestelyistä vastasi MK Lahti ry.

JANETZK1 TUPAMÖLKKY 10.2.
1) Jarppi Haasiatarha 
2) Kuksa Oksa
3) Marppi Haasiatarha
4) Masa Rask
Kisan järjesti Janetzk1 ry.

PHR-SH -TURNAUS 3.2.
Energiahalli Lahti.
1) Tipi "Omo" Tuomola, 10 pis
2) Jake Ropponen, 8 pis (+69)
3) Esa Koponen, 8 pis (+16)
4) Risto Niemi, 8 pis (+4)
5) Markku Mäntysalo, 6 pis (+10)
6) Irwin Salmensuo, 6 pis (+5)
7) Taisto Salonen, 6 pis (-94)
8) Juhis Mälkönen, 4 pis (yhdellä lisäosumalla pronssille !!!)
Kisa järjesti Irwin`s Mölk Skolan 7-vuosikurssi.

LADY -TURNAUS 3.2.
Energiahalli Lahti
1) Liisa Kylliö, 9 pis
2) Aija Hyttinen, 9 pis
3) Jaana Mälkönen, 9 pis
4) Sari Kivimäki, 8 pis
5) Amalia Koskinen, 8 pis
6) Mervi Leskinen, 7 pis 
7) Helena Niutanen, 3 pis 
8) Sirkku Lekkermäki, 3 pis

LUMI MÖLKKY 3.2.
Muusan Krouvin puisto Espoo.
1) HMS JUDA
Jukka Mäntylä/Daniel Boman
2) KYMILÄISET
Joni Eväkoski/Japi Eväkoski
3) HMS TRAVELLING MÖLKKY
Sami Boman/Miro

KOTKA OPEN 27.1.
Hiekalla hallilla heleästi.
1) WOODI, Lahti
Harry Asp/Jake "Ajovalo" Ropponen 
2) HOOLIGANS COBRA, Iitti/Hki
Hannu Laaksonen/Damien Landais
3) KOUKKUPOLVET, Heinola, Lahti 
Pasi Tervala/Keke Anttila
4) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
Sijat 5-8:
HMS KYMI, Kotka/Hki
Marko Timonen/Sami Boman
YKK-ST1, Lahti
Marko Salonen/Seppo Halmi
RUUTIUKOT, Lahti
Petri Ahtola/Erkki Salmela
CLUB CHICAGO, Lahti
Jaakko Räsänen/Markku Kyyrönen
Mukana oli 25 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi Kymiläiset.

HIIHTOMÖLKKY 13.1.
Radiomäen kentällä Lahessa.
1) Timo Mäkijärvi/Auvo Rahkola
2) Jaana Mälkönen/Esa Koponen 
3) Sirkku Lekkermäki/Hannu Lekkermäki 
Kisan järjesti Sampot ry.

JUNIORMÖLKKY 6.1.2018
Energiahalli, Lahti.
1) SANDELS, Nastola
Late Nirkko/Jaska Nirkko
2) JANETZK1, Hollola
Marppi Haasiatarha/Jarppi Haasiatarha
3) WOODI, Lahti
Timo Kemppi/Jake Ropponen 
4) ARMI&DANNY, Hämeenkoski
Tiia Hiljanen/Joosua Hiljanen
5) LEIKKISONNIT, Iitti 
Hannu Laaksonen/Taisto Pellikka
6) YKK, Lahti 
Seppo Rissanen/Taikuri Salonen 
7) AIRISTO, Lahti 
Aija Hyttinen/Risto Niemi
8) NOLLAT, Lahti 
Irwin Salmensuo/Rame Rantanen
B-finaali:
9) MATO, Lahti 
Markku Mäntysalo/Topi Vihervaara
10) VEIJO ESSON VOISILMÄPULLAT, Lahti 
Marko Salonen/St1 Halmi
11) M-TIIMI, Lahti
Jaana Mälkönen/Juhis Mälkönen
12) COBRA, Hyvinkää 
Mika Packalen/Kim "Suklaa" Sundström
C-finaali:
13) PAINIKOPLA, Lahti 
Puolinelsson Myllylä/Juntta Jokinen 
14) PAIKAN MÖLKKY, Lahti 
Esa Koponen/Mika Köttö 
15) ÄSSÄT, Lahti 
Sanna Jokinen/Sanna Laurila
16) ANDY CO, Hyvinkää 
Miro Koivisto/Antti Hämäläinen 
17) PUHISIJAT, Lahti
Mervi Leskinen/Leo Oinonen
18) WOOD PUB, Lahti/Heinola
Harry Asp/Pasi Tervala.
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Yli 7,5 tuntia kestäneen kisailun järjesti MK Lahti ry.