Kortteliliigasta tutut pelaajat ja joukkueet olivat jälleen innolla mukana kun maailman mölkkyperhe kohtasi Ranskan Samoens´issa MM-kisojen merkeissä.

Mukana kisassa oli 167 joukkuetta ja värikkään otteluruletin jälkeen maailman ykkösjoukkueeksi kruunattiin Team Lokki, joka pelasi kokoonpanossa Jari Haasiatarha, Joosua Hiljanen, Jaakko Räsänen ja kapteeni Marko "Luigi" Lusi.

Hyvänä kakkosena oli "ottelupalloja" tuhlannut ranskalainen Le Baton Bronze ja yllätyspronssia nappasi tshekkiläinen Tomira.

Vahvistettu Kymiläiset niitti mainetta B-sarjassa (III) ja myös muut suomalaisjoukkueet olivat kansainvälisissä kuvioissa kuin kotonaan. Parasta kisassa oli nimenomaan joukkueiden välillä kukkinut raikas lajihenki, sen sijaan järjestäjät tekivät lähes kaikkensa etteivät oikeat peliparit löytäisi toisiaan, ainakaan kovin helposti.

Ensi vuonna MM-kisat pelataan Hyvinkäällä ja 2024 kisaisännyyden sai Japani. 

Mestarijoukkue kukitetaan kotona Kisapuistossa torstaina 25.8. ennen klo 18 alkavaa Kortteliliigan sarjakierrosta.

Mölkyn maailmanmestarit 2022...